Posts

Athletics Australia announce key competition dates for 2015/16

Athletics Australia has today announced key competition dates for the upcoming track and field season, which starts early in December. Victoria will play host to the first four competitions of the calendar, including the extremely popular Zatopek:10 competition at Lakeside Stadium. The December period also includes the Australian All Schools Championships and the 50km Race Walking Championships.

The 94th Australian Athletics Championships will be held in Sydney in late march, spanning a four day period. The competition, which is set to conclude the Australian domestic season, is a critical opportunity for athletes seeking to be selected in the Rio 2016 Olympic and Paralympic Teams.

“Athletics Australia, its member associations, athletes and fans Australia wide are excited about the upcoming Australian Athletics season,” Tracey Gaudry Athletics Australia’s General Manager, Commercial & Growth, said.

“In a most important Olympic and Paralympic year, the Australian Athletics season provides the optimum platform for our elite athletes to prepare and qualify, whilst putting on a great sporting show for athletics fans and providing competition opportunities for emerging athletes of the future. Our mission is to engage all our stakeholders, from athletes and coaches, to fans and commercial partners, for mutual benefit. The new condensed calendar format provides that opportunity.”

Wayne Loxley, the Athletics Western Australia Chief Executive Officer, agrees and eagerly awaits the return of the Australian Junior Athletics Championships to Perth, supported by the Western Australian Government.

“Considerable effort has been made to ensure that the upcoming season strikes the right balance between providing both a vital competition opportunity and a vibrant platform to promote the sport and engage the Australian athletics community,” Loxley said.

The newly designed tour has a specific focus on delivering a competition structure that optimises performance late in the domestic season at the Australian Athletics Championships which will double as a trial for the Olympic Games.

“This structure of the season is optimal because it prioritises the Australian Athletics Championships, while providing an important series of competition opportunities in the lead up. The two-week break before the national championship is the best outcome we could have hoped for in terms of ensuring athlete preparedness for the trial,” Simon Nathan, Athletics Australia High Performance Director, said.

KEY DATES: 2015-2016 Australian Athletics Season 

AA Tour Dates 2015/16

 

NOTES:
–           Events in bold are Australian Championship events
–           Events in italics are Australian Athletics Tour events
–           The Zatopek:10 will feature the Australian 10,000m Championship for men and women
–           The date for the Briggs Athletics Classic in Hobart (TAS) is to be confirmed
–           There are two double-headers: 20 February (Adelaide & Canberra) and 19 March (Brisbane & Sydney)
–           The IAAF World Indoor Championships will be held 17-20 March in Portland (USA)
–           The 94th Australian Athletics Championships incorporates the Oceania & Australian Combined Events Championships for open and junior athletes

Big V schools team set for Townsville

Athletics Victoria is proud to announce a team of 133 students will represent Victoria at the 2013 Australian All Schools Championship from Friday 6 – Sunday 8 December in Townsville.

“133 is a strong team considering the trip to Townsville, with a great mix of athletes Victoria should see some strong results across the championship,” Athletics Victoria Development Officer Nick Wall said.

Victoria will head to the annual competition with seven reigning champions including 2013 World Youth High Jump champion Eleanor Patterson and Australian under 16 Hammer Throw record holder Ned Weatherley.

“We are taking a strong group of under 16 women with Nana-Adoma Owusu-Afriyie returning this year after winning the under 14 100m, 200m and Long Jump in 2012 and sprinter Sarah Billings and middle distance athlete Laura Powell are also in good form leading into the championships,” Wall said.

400 metre runner Sam Reiser will be looking to continue his fine early season form and close in on the qualifying standard for 2014 World Junior Championships in Oregon, United States.

Along with the individual competition each state and territory will compete in a scoring system based on points from finishing positions allocated from 1st eight points through to 8th one point.

The team consists of athletes from a wide spread number of schools across Victoria and will include six sets of siblings.

UNDER 18 WOMEN

First Name

Surname

School

Athletics Victoria Club

Jessica

Andersen

Aitken College

Whittlesea City

Maddy

Andrew

Methodist Ladies College

Box Hill

Alex

August-Leifi

Melbourne Girls Grammar

Old Xaverians

Tayla -paige

Billington

Balcombe Grammar

Box hill

Jesse

Bonnici

Maribyrnong College

Essendon Athletics

Ellen

Brasier

Viewbank College

Diamond Valley

Kathryn

Brooks

Kingswood College

Box Hill

Jasmine

Carroll

Frankston High

Frankston

Laura

Collins

Victory Christian College

Wodonga

Riley

Cridland

The Peninsula School

Frankston

Holly

Dobbyn

Ballarat Grammar

Eureka

Alice

Evans

Our Lady of Sion College

Doncaster

Sarah

Fitt

Aquinas College

Doncaster

Elinor

Fraser

St Pauls Anglican Grammar School

South Coast

Georgia

Griffith

Fintona

Box Hill

Caitlin

Hawks

St Mary of the Angels

Essendon

Elizabeth

Hedding

Methodist Ladies' College

Old Xaverians

Laura

Hutchins

Ballarat Grammar School

Eureka

Emily

Lawson

Goulbourn Valley Grammar School

South Bendigo

Alycia

Maher

Carrum Downs Secondary College

Frankston

Rachael

Mulder

John Paul College

Frankston

Eleanor

Patterson

Mary Mackillop Catholic

South Coast Athletics

Chloe

Robertson

Cathedral College Wangaratta

Atheltics Essendon

Natalie

Rule

Ruyton Girls School

Doncaster

Aly

Smead

The Hamilton and Alexandra College

 

Mikaela

Thomas

Beaconhills College

Casey Cardinia

Kelsey

Walton

The Peninsula School

Frankston

Bree

Warren

Haileybury College

Knox

Rachel

Waters

Geelong Grammar School

Eureka


UNDER 18 MEN

First Name

Surname

School

Athletics Victoria Club

Kyle

Bird

Chisholm

Mornington Peninsula

Shane

Bishop

Flinders Christian Community College

Frankston Athletic club

Samuel

Gunther

Yarra Valley Grammar

 

Sean

Hardeman

Bayside P12

Williamstown

Dylan

Johnson

St. Kevin's College

Essendon

Marcus

Jones

Camberwell Grammar

Doncaster

Josh

Linford

St Bedes College

Sandringham

Nicholas

Merrick

St. Francis Xavier College

Casey Cardinia Athletics

Thomas

Montgomerie

St Kevin's College

Glenhuntly

Dean

Neofitou

St Helena Secondary College

Diamond Valley

Nathan

Percy

Ringwood Secondary College

Knox Athletics

Sam

Reiser

Geelong Grammar School

Deakin

William

Seton

Trinity Grammar School

 

Jack

Stekelenburg

Melbourne Grammar School

Deakin

Antony

Symons

Mentone Grammar

Mentone

Darren

Tang

Haileybury College

Haileybury College

Shaun

Walton

The Peninsula School

Frankston

Ryan

Young

Whitefriars

Doncaster

Sebastian

Zammit

St James College

Glenhuntly

Damon

Zethoven

Trinity Grammar School

Doncaster


UNDER 16 WOMEN

First Name

Surname

School

Athletics Victoria Club

Madison

Alexander

Lowther Hall

Athletics Essendon

Sarah

Billings

Ruyton Girls School

Ruyton Athletic

Tamara

Bleechmore

Mount Waverley Secondary College

Nunawading

Julia

Bourke

Bacchus Marsh Grammar

Western Athletics

Julia

Byrne

Our Lady of Sion College

Doncaster Athletics Club

Olivia

Carah

Ivanhoe Grammar School

Box Hill

Eleanor

Cooney Hunt

Northcote High School

Collingwood Harriers

Sophia

Fighera

Loreto Mandeville Hall

Sandringham

Taylah

Gardner

Chairo Christian School

South Coast

Phillipa

Hajdasz

Ruyton Girls School

 

Philippa

Huse

St Leonard's College

Sandringham

Jemima

Montag

Wesley College

Maccabi

Bridget

Neideck

Canterbury Girls secondary college

Old Xaverians

Teagan

Newman

Maribrynong Collage

Western Athletics

Samantha

O'Connell

Genazzano FCJ College

 

Nana-Adoma

Owusu-Afriyie

Wesley College

Box Hill

Maxine

Paholek

Seymour College

 

Laura

Powell

Ruyton girls school

Ruyton Athletic

Nicole

Reynolds

Yarra Valley Grammar

Doncaster

Michael

Romero

St Kevins

 

Danielle

Shaw

Mullauna Secondary College

Ringwood AC

Emily

Taylor-Brown

Methodist Ladies' College

Box Hill

Natalia

Vanzo

Caulfield Grammar

Sandringham

Gemma

Whitty

Assumption College Kilmore

Keilor St Bernards


UNDER 16 MEN

First Name

Surname

School

Athletics Victoria Club

Nicholas

Benca

CRC Melton

Essendon

Broden

Bird

Padua College

Mornington Peninsula

Kalen

Bird

Padua

Mornington Peninsule

Emmet

Brasier

Viewbank College

Diamond Valley

Christopher

Browne

Catholic College Bendigo

Bendigo Harriers

Michael

Cann

Peninsula School

Frankston

Nic

Flocas

Parkdale Secondary College

 

Callen

Goldsmith

Padua College

Mornington Peninsula

Wesley

Graeme

Mirboo North Secondary College

South Coast Athletics

Daniel

Hamilton

Haileybury

Glenhuntly

Matthew

Harcourt

Trinity Grammar School Kew

Box Hill

James

Hogg

Rosehill Secondary College

Essendon Athletics

Cillian

Jansen

Wesley College Glen Waverley

Athletics Waverley

James

Joycey

Xavier College

Doncaster

Harrison (Harry)

Kimpton-Moss

Melbourne Grammar

Sandringham

Felix

Lonergan

St Michaels Grammar

South Melbourne

Wezoor

Lovegrove

Melbourne Grammar School

Old Melbournians

Nicholas

Masini

Emmanuel College

Western Athletics

Flynn

McMahon-Normand

Trinity Grammar, Melbourne

 Collingwood

Lawson

Power

Frankston High School

Frankston

Matthew

Schaumberg

Bayside P-12 College – Williamstown

Western Athletics

Haftu

Strintzos

Haileybury College

Glenhuntly

Lachlan

Varley

Goulburn Valley Grammer

 

Samuel

Varley

Goulburn Valley Grammer

 

Ned

Weatherly

Bellarine Secondary College

Athletics Chillwell

Thomas

Wilson

Parade College

Diamond Valley


UNDER 14 WOMEN

First Name

Surname

School

Athletics Victoria Club

Jessie

Andrew

Maribyrnong Secondary

Essendon

Georgia

Bertrand

Maribyrnong

KSB

Crystal

Brazilek

Brighton Secondary College

Melbourne University

Caitlin

Bronte

Wheelers Hill Secondary College

Knox

Meg

Cairns

St Leonards College

Sandringham

Nela

Debicki

Wesley College

Athletics Victoria

Annabelle

Eastman

Star of the Sea  College

Sandringham

Sienna

Fighera

Loreto Mandeville Hall

Sandringham

Olivia

Graham

Eaglehawk Secondary College

Eaglehawk

Sarah

Hungerford

Sacred Heart College Geelong

 

Ciara

Losty

Star of the Sea

Glenhuntly

Piper

Montag

Wesley College

Maccabi

Chelsea

Owen-Smith

Viewbank College

Diamond Valley

Kasey

Parish

Oberon High School

Chilwell

Stephanie

Ratcliffe

Doncaster Secondary College

Doncaster

Amber

Ross

St Patricks Primary Stratford

Gippsland Athletics

Meredith

Rule

Ruyton Girls School

Ruyton Athletic

Grace

Walker

Lavalla Catholic College

Wellington Athletics Club


UNDER 14 MEN

First Name

Surname

School

Athletics Victoria Club

Brad

Butler

Frankston High School

Frankston

William

Carter

Mentone Grammer

Mentone AC

Bradley

Castleman

Saint Patricks College

Wendouree

Will

Hamill

Padua college rosebud

 

Harry

Hockley Samon

St Josephs college Geelong

Chilwell

Lachaln

Johnson

Catholic College Bendigo

Eaglehawk

Daniel

Johnstone

Braemar College

 

Lachlan

Lamb

St Monicas College

Whittlesea City

Sasho

Lumakovski

Lalor Secondary

Whittlesea City

Daniel

Masini

Lumen Christi Catholic Primary School

Western Athletics

Jordan

Munyard

St Josephs College

Knox

Patrick

Myles

Mentone Grammar School

Mentone

Angus

Norman

Fitzroy High

Brunswick

Riley

Thompson

Haileybury

Glenhuntly

Sam

Williams

St Patricks College Ballarat

Wendouree


For more information on the Victorian team contact:

Nick Wall
Athletics Victoria Development Officer
03 8646 4514
nick.wall@athsvic.org.au

For any media related enquires contact:

Chris Kenner
Athletics Victoria Communications Coordinator
03 8646 4514
chris@athsvic.org.au

Compete at the 2013 Victorian All Schools Track & Field Championships

With only days until entries close for the 2013 Victorian All Schools Track & Field Championships from Friday 25 to Sunday 27 October at Lakeside Stadium, don’t miss out on your chance to be the pride of your school and have the chance to qualify and represent Victoria at the All Schools Nationals in Townsville, Queensland this December.

Key information:
When: Friday 25 – Sunday 27 October
Where: Lakeside Stadium, Albert Park
Who: U/14, U/15, U/16, U/17, U/18, U20
Entries: Close Thursday 10 October (midnight) – LATE ENTRIES WILL NOT BE ACCEPTED

CLICK HERE for the event information page (competitor list is now available)

For form and is one of the used as a substitute. 78 march 2010 in hawaii Legally Buy Priligy (Dapoxetine) Online in Australia: 30mg Tablets, No Prescription. and it reminded me of the famous. Soft tabs rating, based on 194 customer.