Posts

Record breaking Breen, De Bruin secures second world junior standard

2012 London Olympian Melissa Breen is Australia’s fastest women ever after clocking 11.11 seconds in her 100m heat at this weekend’s ACT Athletics Championships.

23-year-old Breen clipped .01 seconds off Melinda Gainsford-Taylor’s 19-year-old Australian record before defeating Olympic hurdles champion Sally Pearson in the final.

Together at the 50 metres mark Breen (11.15) found an extra gear to record her first victory against Person (11.27) and declared running under 11 seconds is realistic.
“Running under 11 seconds is more than possible in the next year, it's obviously very early in the season,” Breen said.

Diamond Valley up and coming sprinter Monica Brennan mixed it with Australia’s best, rounding out the podium with a time of 11.82 seconds.

On day two of the New South Wales junior championships Casey Cardinia hurdler Matthew De Bruin recorded a personal best of 13.93 seconds in the under 20 110m hurdles to finish third behind locals Harrison Andrews (13.77) and Ivor Matcalf (13.82), with all three recording world junior standards.

De Bruin’s time was his second world junior qualifying standard after recording a time of 13.99 seconds at a High Velocity meet earlier this month in Melbourne.

St Kevin’s Matthew Bertacco (10.42) did enough in a tight finishing 100m final at the AIS track in Canberra to win ahead of New South Wales pair Jin Su Jung (10.45) and Jake Hammond (10.49). Fellow Victorian Simon Greig finished fourth with a time of 10.50 seconds.

Deakin Athletics Jessica Gulli recorded the third fastest heat time and a personal best of 53.33 seconds in the 400m event.

Siblings Jamie and Brooke Stratton both claimed silver medals in respective long jump finals at the Canberra meet.

Jamie recorded a personal best of 7.61m in the men’s open event to finish second behind New South Wales’s Kurt Jenner who won with a distance of 7.69 metres. Old Melburnians Scott Crowe finished third with a jump of 7.20 metres.

Brooke’s jump of 6.47 metres secured her a second Commonwealth Games ‘B’ standard along with Canberra’s Jessica Penney winning jump of 6.54 metres.

Sandringham jumper Emma Knight rounded out the Victorian results in the nation’s capital collecting silver in the women’s open triple jump with a distance of 12.61 metres.

Click here for full results from the ACT Athletics Championships.

Patterson leads Vics into record books

Townsville – Victorian Eleanor Patterson stole the headlines with a world youth best of 1.96m in the girl’s high jump at the 2013 Australian All Schools Championships this weekend.

17-year-old Patterson secured a Commonwealth Games and World Junior Championships A-qualifier as well as claiming the Australian under 20 and 18 records.

“You never go anywhere expecting to jump as well as I did today. I was hoping for a personal best but to come away with a performance like this is out of this world. It’s so exciting, and I couldn’t be happier,” Patterson said.

2013 has been a break out year for the South Coast Athletics Club jumper, raising her international profile in July at the 8th IAAF World Youth Championships in Donetsk with a jump of 1.88m to claim gold.

On the domestic scene Patterson has asserted her dominance as one of the leading high jumpers, winning the under 18 Australia Junior Athletics Championships and a maiden open aged national title with a leap of 1.85m at the Australian Athletics Championships.

Next on Patterson’s radar is Vanessa Ward and Alison Inverarity’s 1.98m Australian open aged record that has stood jointly for 19-years.

“The national record of 1.98m is in my sights but I honestly don’t care. I just always want to jump a personal best and if that’s a record then that’s a bonus. I’m just so happy. It’s amazing,” said Patterson.

Entering the competition at 1.79m, Patterson made first attempt clearances at 1.82m, 1.85m and 1.88m. Soaring over 1.92m with her third jump, and then cleared 1.94m to break the Australian under 18 and 20 records with ease, before further success at 1.96m.

On day one under 16 Australian hammer throw champion Ned Weatherly produced a 68.81m to take home the first gold medal of the All Schools Championships. Fellow Victorian Chris Browne joined Weatherly on the podium finishing second with a throw of 53.39m.

“I’m ecstatic about getting out there and winning a gold medal. I am happy with my throws in the short term, but know that long term I have more to offer and I’m looking forward to what might be a big season,” Weatherly said.

Wheatherly also added a second gold on day three winning the under 16 boys shot put with 18.87m throw. Well clear of New South Wales’s Andrew Spira in second place (17.35m).

Big V’s Dylan Johnson impressed in the under 18 boys triple jump to take home gold with a 14.85m jump ahead of Queensland’s Scott Latter (14.14m).

Victoria dominated the under 18 5000m walk, both Tayla-Paige Billington (24:01.25) and Kyle Bird (24:18.27) taking gold in emphatic style in the girls and boys races.

Seymour College athlete Maxine Paholek held off Queensland’s Zali Eason-Coutts to finish second in the under 16 girls 2000m steeplechase in 7:19.12 behind New South Wales’s Rosie-May Davidson (7:10.99).

It was the same story in the under 18 boys for Nathan Percy who collected silver in 6:06.81 behind Tasmanian Kale Adams (6:04.94).

In a nail-bite finish Laura Powell clinched gold in the under 16 1500m girls with a time of 4:26.17 ahead of Queensland’s Elena Green who was .76 seconds behind in 4:26.93. Cillian Jansen found himself between two Queenslanders in the under 16 boys 1500m on day two to claim silver in a time of 4:14.36.

The Peninsula School triple jumper Michael Cann was amongst the medals, securing gold in the under 16 boys with his third jump of 13.96m enough to hold out Queensland duo Brenton Foster (13.72m) and Rowan Sutton (13.34m).

Danielle Shaw was strong in the under 16 girls hurdles to take silver (12.80) behind New South Wales’s Rachel Pace who ran an Australian under 16 record in 12.35.

More silver came courtesy of Ruyton Girls School’s Natalie Rule in the under 18 girls 1500m, finishing second in 4:34.36 behind New South Wales’s Jessica Hull (4:27.60).

St Josephs College sprinter Jordan Munyard also collected silver in the under 14 boys 200m final with a 22.88, which eclipsed the meet record of 22.96 from Queensland’s Dylan Stewart in 2010. However Western Australia’s James Gallaugher took gold and a new meet record in 21.73.

Emmet Brasier and Jemima Montag continued Victorians strong hold in the walk discipline, with the former winning the under 16 boys 3000m in 13:49.35 from Western Australia’s Declan Tingay (13:56.83) and Montag winning the under 16 girls 3000m in a meet record of 13:14.42.

Day three started with gold to Victoria in the under 16 girls pole vault, Phillipa Hajdasz cleared 3.40m on her first attempt to match New South Wales’s Elizabeth Baral and South Australian Holly Beecham. After all three had failed their first two attempts at 3.50m it was Hajdasz who cleared the mark on her third attempt to win.

Braemar College triple jumper Daniel Johnstone found his way on the podium in the under 14 boys section, finishing second with a 11.74m jump behind Western Australian Tom Kelly (11.96).

Georgia Griffith was dominant in the under 18 girl 800m final with a 2:09.16 to secure gold ahead of New South Wales’s Hayley Arden.

Madison Andrew also added gold on day three winning the under 18 pole vault with a first attempt clearance at 3.10 that couldn’t be matched by Divine Aaron (2.70).

Harrison Kimpton-Moss continued Victoria’s strong finish on day three of the All Schools Championships with a gold medal in the under 16 boys 200m hurdles (25.30) ahead of Queensland’s Christian Devon (25.38).

Its was success in the under 18 boys and under 16 girls for the Big V in the 1000 Swedish sprint medley to finish off a fantastic three days of competition for Victoria at the 2013 Australian All Schools Championships.

Over 90 athletes recorded personals bests across the three day event adding to Victoria’s successful trip to Far North Queensland.

Overall it was New South Wales who claimed honours in the state vs. state competition, Queensland second and Victoria finishing third.

DAY ONE – Friday 6 December

Event

Name

Result

Boys Hammer Throw Under 16

Ned Weatherly

1st – 68.81m

Boys Triple Jump Under 18

Dylan Johnson

1st – 14.85m

Girls 5000 Metre Walk Under 18

Tayla-Paige Billington

1st – 24:01.25

Boys 5000 Metre Walk Under 18

Kyle Bird

1st – 24:18.27

Girls 2000 Metre Steeplechase Under 16

Maxine Paholek

2nd – 7:19.12

Boys 2000 Metre Steeplechase Under 18

Nathan Percy

2nd – 6:06.81

Boys Hammer Throw Under 14

Riley Thompson 

3rd – 43.72m

Boys 3000 Metre Walk Under 14

Harry Hockley Samon

3rd – 16:34.23


DAY Two – Saturday 7 December

Event

Name

Result

Girls High Jump Under 18

Eleanor Patterson 

1st – 1.96m (AWJ)

Boys 3000 Metre Walk Under 16

Emmet Brasier

1st – 13:49.35

Girls 3000 Metre Walk Under 16

Jemima Montag

1st – 13:14.42 (M)

Girls 1500 Metre Under 16

Laura Powell 

1st – 4:26.17

Boys 1500 Metre Under 16

Cillian Jansen

2nd – 4:14.36

Girls 90 Metre Hurdles Under 16

Danielle Shaw

2nd – 12.80

Girls 4×100 Metre Relay Under 14

Meg Cairns, Sienna Fighera, Caitlin Bronte, Jessie Andrew

2nd – 49.59

Girls 4×100 Metre Relay Under 16

 

Danielle Shaw, Sophia Fighera, Sarah Billings, Nana-Adoma Owusu-Afriyie

2nd – 47.44

Girls Javelin Throw Under 14

Chelsea Owen-Smith

2nd – 37.25m

Girls 1500 Metre Under 18

Natalie Rule

2nd – 4:34.36

Girls 400 Metre Under 16

Sarah Billings

2nd – 55.66

Boys 200 Metre Under 14

Jordan Munyard

2nd – 22.88

Girls 100 Metre Under 16

Nana-Adom Owusu-Afriyie

3rd – 12.11

Boys Pole Vault Under 14

Daniel Masini

3rd – 2.20m

Girls 200 Metre Under 14

Jessie Andrew

3rd – 25.14

Girls 400 Metre Under 18

Emily Lawson

3rd – 56.20

Boys Long Jump Under 18

Samuel Gunther

3rd – 6.41m

Boys 400 Metre Under 18

Sam Reiser

3rd – 47.39

Girls Shot Put Under 14

Piper Montag

3rd – 13.18m

Boys Hammer Throw Under 18

Ned Weatherly

3rd – 62.54m

Boys 800 Metre Under 14

Sam Williams

3rd – 2:11.57

Girls Discus Throw Under 18

Laura Hutchins

3rd – 39.34m

Boys 4×100 Metre Relay Under 16

 

Thomas Wilson, James Hogg, Lawson Power, Harrison Kimpton-Moss

3rd – 43.47

Girls 4x100 Metre Relay Under 18

Elizabeth Hedding, Sarah Fitt, Jesse Bonnici, Holly Dobbyn

3rd – 48.61

Boys 4x100 Metre Relay Under 18

Damon Zethoven, Marcus Jones, Nicholas Merrick, Sam Reiser

3rd – 43.40

Boys 100 Metre Hurdles Under 16

Michael Romero 

3rd – 13.22

Boys Discus Throw Under 14

Bradley Butler

3rd – 46.26m


DAY THREE – Sunday 8 December

Event

Name

Result

Girls Pole Vault Under 16

Phillipa Hajdasz

1st – 3.50m

1000 Sprint Medley Swedish Under 16

Sienna Fighera, Sophia Fighera, Danielle Shaw, Sarah Billings

1st – 2:17.18

Boys 1000 Sprint Medley Swedish Under 18

Nicholas Merrick, Damon Zethoven, Marcus Jones, Sam Reiser

1st – 1:58.07

Boys Shot Put Under 16

Ned Weatherly

1st – 18.87m

Girls 800 Metre Under 18

Georgia Griffith

1st – 2:09.16

Girls Pole Vault Under 18

Madison Andrew

1st – 3.10m

Boys 200 Metre Hurdles Under 16

Harrison Kimpton-Moss

1st – 25.30

Girls Javelin Throw Under 18

Kathryn Brooks

2nd – 49.61m

Boys Triple Jump Under 14

Daniel Johnstone

2nd – 11.74m

Boys 800 Metre Under 16

Felix Lonergan

2nd – 2:00.65

Boys 1500 Metre Under 14

Sam Williams

2nd – 4:24.82

Girls 400 Metre Hurdles Under 18

Caitlin Hawks

2nd – 65.53

Girls 1000 Sprint Medley Swedish Under 18

Sarah Fitt, Holly Dobbyn, Jesse Bonnici, Emily Lawson

2nd – 2:18.40

Girls Pole Vault Under 14

Crystal Brazilek

2nd – 2.60m

Girls 200 Metre Under 16

Sarah Billings

2nd – 24.39

Boys 200 Metre Under 16

James Hogg

3rd – 22.37

Girls 200 Metre Under 18

Emily Lawson

3rd – 24.49

Boys 100 Metre Under 14

Jordan Munyard

3rd – 11.61

 

Records fall at the Australian Masters Games for Ruddick and Petrie

Race walker Kelly Ruddick’s impressive CV grew at the Australian Masters Games this month where the 40-year-old mother of four posted a world masters games record in the women’s 40 category for 5000m.

The Ballarat local smashed nearly 52sec off Frenchwomen Suzanne Griesbach 26 -year-old W40 world record with a 21min 57.40 sec time and reinforced her status as Australia’s leading women race walker.

As the number one ranked Australian, Ruddick has her eyes on the Rio 2016 Olympic Games and is optimistic she can maintain her form.

“Although it’s a few years away, if I can stay at my current pace or improve it, which I’m sure I will, then things are looking really good. An Olympics is an athlete’s ultimate goal.”

An instrument technician at Ballarat Health Services, Ruddick’s record breaking walk at the Australian Masters Games adds to the race walking 20km national title win in Launceston, Tasmania this September.

Kilsyth and former Australian representative Lavinia Petrie knocked close to 42sec off Britain’s Cecelia Morrisson’s women’s 70-74 world record at 5000m of 22min 06.02sec to record a new master world record time of 21min 24.23sec.

Athletics Victoria would like to thank all the volunteers who contributed to the athletics program.

The biennial event will head to Adelaide in 2015. For more information visit www.australianmastersgames.com.au

Record breaking Melbourne Marathon win for Weightman

Victorian and 2012 London Olympian Lisa Weightman knocked six minutes off the Medibank Melbourne Marathon female race record and clocked a personal best time of 2:26.05 on her way to a historic win.

Weightman’s pre-race plan stood up strong even when Kenyan Eunice Kales developed a 90 second lead at the 25km mark.

“I was certainly the most nervous I’ve ever been before a race. I think I put a fair bit of pressure on myself to run well because it was my home race and for the first time I ran with the expectation of victory.

“It was just amazing to run into the ‘G with my family there. The best feeling was crossing the line and my nephew (Thomas, 7) came rushing up to me and gave me a huge hug,” Weightman said.

Along with the $20,000 winners bonus Weightman was crowned the female Victorian Marathon Champion for 2013.

In the men’s race Essendon’s Liam Adams was the best of the Australians in his first ever marathon, finishing sixth and clocking an A qualifier for the 2014 Glasgow Commonwealth Games.

“It’s my first marathon and I’ll learn from it but maybe I was a little bit too ambitious early,” Adams said.

Kenya’s Dominic Ondoro was outstanding in the second half of the marathon to break away from the leading group at the 30km mark and set a new race record in 2:10.47, knocking 17 seconds off fellow Kenyan Japhet Kipkorir’s 2010 time.

“We went through half way in 66 minutes and I was thinking too slow, but I’m happy now,” Ondoro said.

Ondoro said he would celebrate with a cup of tea and McDonalds and then return home and buy about half an acre of land with his prize money.

Japan’s Yuki Kawauchi finished second in 2:11.40 but said he was disappointed he didn’t complete an Australian treble, having won Sydney last year and Gold Coast in July.

Box Hill’s Nikki Chapple (71.23) won the female half marathon in a race record time, along with Mitch Brown winning the men’s 10km race in 30.29.

Top 5 Victorian Marathon Championship 2013

Men – 1. Liam Adams (ATE) 2:14.09, 2. Zac Newman (MUU) 2:25.11, 3. Joji Mori (RIC) 2:26.34, 4. Ash Watson (WEN) 2:27.01, 5. Alex Van De Meer (MUU) 2:28.54

Women – 1. Lisa Weightman (PTN) 2:26.05, 2. Sarah Klein (FKN) 2:42.53, 3. Kathryn Preston (TRH) 3:01.44, 4. Karen Hames (SME) 3:03.23, 5. Louise Marsden (SME) 3:08.55

Listen to Lisa Weightman chatting with Triple M's Hot Breakfast about the record breaking win and the joy of finishing on the iconic Melbourne Cricket Ground.

CLICK HERE and jump to 16:12min on Triple M's Hot Breakfast with Eddie McGuire – 14th October 2013