Australian Junior Athletics Championships – Day Three

Ringwood thrower Bianca Hansen won a tight battle in the under 18 discus final with a distance of 48.27m on day three of competition at the Australian Junior Athletics Championships in Perth.

Queensland athlete Samantha Lenton came close to Hansen on her third attempt with a mark of 48.25m.

Victoria continued to show its strength in the field events with Bendigo Harriers Leia Varley claiming the national under 17 discus crown with a throw of 44.53m and Doncaster thrower Declan Carman winning the under 16 hammer final with a mark of 54.95m.

In the under 18 high jump final Kara Olsen was the best of the Australian competitors, finishing with a clearance of 1.73m. New Zealand athlete Briana Stephenson produced the best jump of the competition with a height of 1.75m.

On the track Bendigo Harriers para-athlete Liam Richardson (T35) won the 200m Para U20 national title with a time of 32.06sec (106.30%).

Other results:

  • Ringwood sprinter Danielle Shaw produced a personal best of 13.75sec in heat one of the under 20 100m hurdles to record the fastest qualifying time ahead of Williamstown’s Celeste Mucci (13.79sec). Both times were under the world under 20 qualifying standard and there closest challenge in the final will come from New South Wales athlete Gabriella O’Grady who clocked the third fastest time of 13.84sec.
  • Corio athlete Christian Davis showed plenty of class when he shrugged off an early fall in the heats of the under 18 800m to record the fastest time of 1:55.38min. Old Scotch middle distance runner Archie Wallis was the second fastest qualifier with a time of 1:57.84min.
  • Yarra Ranges speedster Lateisha Willis dominated the under 17 100m hurdles heats with the fastest qualifying time of 13.71sec.

Photos are available via the Athletics Victoria Facebook Page.

Access full results here

Event website here

DAY 3
Gold Silver Bronze
Leia Varley – Women Discus U17 – 44.53m Sebastian Reyneke – Men Pole Vault U16 – 3.70m Laura Butler Tf20 – Women 200 Metre Para U16 – 31.13
Liam Richardson T35 – Men 200 Metre Para U20 – 32.06 Brodie Hicks – Men 400 Metre U14 – 57.00 Rhys Rigoni – Men Pole Vault U16 – 3.60m
Kara Olsen – Women High Jump U18 – 1.73m Jessie Andrew – Women 200 Metre U17 – 24.15 Jackson Sweet – Men Triple Jump U14 – 11.62m
Declan Carman – Men Hammer U16 – 54.95m Christine Byrne – Women 200 Metre U18 – 24.77 Erin Garbler T36 – Women 200 Metre Para U20 – 37.48
Bianca Hansen – Women Discus U18 – 48.27m Parker Lawrence – Men 200 Metre U17 – 22.23 Zachary Nunis – Men Triple Jump U18 – 14.79m
Celeste Mucci – Women 100 Metre Hurdles U20 – 13.68 Joshua Perdrisat – Men 200 Metre U18 – 21.96 Jacob Sesar – Men 200 Metre U18 – 21.97
Nicholas Fidler – Men 2000 Metre Steeplechase U16 – 6:13.20 Matthew Catterson – Men 2000 Metre Steeplechase U15 – 6:30.28 Alanna Peart – Women 3000 Metre Race Walk U14 – 15:02.99
Men 4×100 Metre Relay U16 – 43.36 Daniel D’Alberto – Men 2000 Metre Steeplechase U15 – 6:32.95  
Nikola Mandic – Men 3000 Metre Race Walk U14 – 14:43.83 Brent Camilleri – Men 2000 Metre Steeplechase U16 – 6:18.80  
  Women 4×100 Metre Relay U16 – 47.30  
  Men 4×100 Metre Relay U20 – 41.74