Victoria’s best set to take on the world

In a busy period for national selectors a number of Victorian athletes have been selected for Australian teams over the past week:

2015 IAAF World Championships – Beijing, China (22-30 August 2015)

MEN:
800m: Jeff Riseley (Vic), Alex Rowe (Vic)
High jump: Joel Baden (Vic)
20km walk: Jared Tallent (Vic)
50km walk: Chris Erickson (Vic), Jared Tallent (Vic)

WOMEN:
High jump: Eleanor Patterson (Vic)
Long jump: Brooke Stratton (Vic)
Javelin: Kathryn Mitchell (Vic)

IPC World Athletics Championships -Doha, Qatar  (22-31 October 2015)

The team will be confirmed at the Final Selection Meeting to be held after the close of the qualification period in the week commencing 31 August 2015.

XXVIII Summer Universiade – Gwangju, South Korea (3-14 July 2015)

MEN:
800m: Timas Harik (Melbourne Polytechnic Institute of Tafe, Vic),
5000m: Stewart McSweyn (La Trobe University, Vic)
Decathlon: David Brock (RMIT, Vic)
4x400m relay: Alexander Carew (Deakin University, Vic) Deluca Lawson-Matthew (University of Melbourne, Vic)

WOMEN:
100m: Ashleigh Whittaker (Deakin University, Vic)
200m: Ashleigh Whittaker (Deakin University, Vic)

Oceania Area Championships – Cairns (8-10 May 2015)

MEN:
400m: Jayden Barnaby
110m hurdles: Matthew Harcourt (U18)
400m hurdles: Matthew Harcourt (U18), 

WOMEN:
400m: Caroline Higham (U18),
800m: Maxine Paholek (U18)
1500m: Maxine Paholek (U18)
2000m steeplechase: Maxine Paholek (U18)
3000m steeplechase: Coreena Cleland

IAAF World Relays – Nassau, Bahamas (2-3 May 2015)

WOMEN:
4x400m Relay: 
Jess Gulli (Vic), Morgan Mitchell (Vic)
4x800m Relay/Distance Medley Relay: Zoe Buckman (Vic), Abbey de la Motte (Vic), Melissa Duncan (Vic), Kelly Hetherington (Vic), Katherine Katsanevakis (Vic)
4x100m Relay: Ashleigh Whittaker (Vic)

MEN:
4x800m Relay/Distance Medley Relay: 
Collis Birmingham (Vic), Timas Harik (Vic), Luke Mathews (Vic), Jordan Williamsz (Vic)
4x400m Relay: Iain Douglas (Vic), Luke Stevens (Vic), Sam Baird (Vic)

Commonwealth Youth Games – Apia, Samoa (5-11 September 2015)

BOYS:
1500m: Xavier Smith (VIC)
400m Hurdles: Harrison Kimpton-Moss (VIC)
Long Jump: Thomas Wilson (VIC)

GIRLS:
100m: Nana-Adoma Owusu-Afriyie (VIC)
Long Jump: Billie Arch (VIC)
Discus: Bianca Hansen (VIC)