#AJAC Day 4 Review – Arch and Kimpton-Moss gold

Sandringham’s Harrison Kimpton-Moss added to Victoria’s growing medal tally on day four at the Australian Junior Athletics Championships with gold in the men’s under 18 400m hurdles in a time of 54.02, Box Hill’s Matthew Harcourt also featuring on the podium with a time of 54.18 enough to claim bronze.

World youth bound Ned Weatherly stepped up to the under 20 hammer throw to finish third with a distance of 68.86m behind New South Wales thrower Costa Kousparis (69.08m) and gold medalist and new national record holder Matthew Denny who threw 75.80m to claim the national title.

It was clean sweep for Victoria in the men’s under 15 pole vault with Bendigo Harriers Cooper Saunders recording a height of 3.35m to claim the national title ahead of Doncaster’s Sebastian Reyneke (3.15m) and Ivanhoe Harriers Ryhs Rigoni (2.75m).

In the men’s under 14 shot put Oliver Courtney secured the national gold medal with a distance of 14.54m ahead of fellow Victorian Benjamin Voogd who won silver with throw of 14.44m.

Athletics Chilwell 400m hurdler Abbey Badrock won the women’s under 17 competition with a time of 64.44, well clear of Queensland’s Sophie Tiver (65.23) and Western Australian Danielle Spicer (65.46).

Athletics Essendon jumper Catherine Mendes leaped 5.56m to take gold in the women’s under 16 long jump ahead of Western Australian Caitlin Blackman (5.51m) and Australian Capital Territories Imogen Laing (5.42m).

And, there was more gold for Victoria in the long jump pits with Billie Arch claiming the national under 18 tittle with a jump of 5.89m. In a tight battle with New South Wales Tay-Leiha Clark (5.82m), both Arch and Clark had their best jumps on the second last attempt, with Arch edging out Clark by point zero seven to take the win.

Bendigo Harriers Liam Richardson added another gold medal to his junior national tally with victory in the men’s under 16 para 100 metre with a time of 16.68 (99.70%).

Old Xavierian sprinter Isis Holt continues to impress, winning the women’s under 16 para 100m title in  a time of 14.82 seconds (131.31%) ahead of fellow Victorian Dayna Crees who claimed silver with a run of 18.66 (104.29%).

Essendon’s Caitlin Hawks continued on from her state title win in the 400m metres hurdles to take the gold medal in the under 20 competition with a time of 59.86.

South Melbourne middle distance runner Gigi Maccagnini claimed line honours in the women’s under 14 800m with a time of 2:12.86 enough to take the national title ahead of Queensland’s Elle Rutherford (2:14.69) and fellow Victorian Georgia Laven taking bronze in a time of 2:16.44.

Diamond Valley sprinter Maddison Coates was slow out of the blocks before pushing hard in the final 40 metres to take silver in a time of 12.13 behind New South Wales’s Sam Geddes, who crossed the finish line in 11.94 to claim the under 20 100m national title.

Whyndam’s Christopher Mitrevski was the best of the Victorian’s in the highly anticipated under 20 100m final with a time of 10.77 seconds. Queensland’s Trae Williams stopped the clock at 10.47 to take home the gold medal.

Diamond Valley’s Thomas Wilson secured the silver medal in the under 18 long jump with a leap of 7.31m behind Queensland’s world youth bound jumper Darcy Roper who claimed the national title and automatic selection with a leap of 7.68m.

Sandringham’s Aaron Leferink (23.23) finished second in the under 15 men’s 200m behind Australian Capital Territory winner Lawrence Davis who won gold with a time of 23.18. Keillor St Bernards Junior Mabia rounded out the podium with bronze in a time of 23.26 seconds.

Knox 200m runner Jordan Munyard claimed second with a time of 22.23 behind the impressive Western Australian James Gallaugher who clocked 21.71 to take the national under 16 title.

Please check out the Athletics Australia website for event updates: www.athletics.com.au

Check out live results here:http://www.athletics.com.au/Results/Live-Results