#AJAC Day 3 – Weatherly Cali bound

Athletics Chilwell thrower Ned Weatherly confirmed automatic selection for the world youth championships in Columbia with a meet record 78.26m and the national under 18 gold medal in the hammer throw on day three of the 2015 Australian Junior Athletics Championships.

Weatherly had a massive day clearing the world youth qualifying standard on five of his six throws to indicate he is heading in the right direction ahead of the world youth championships in July.

“I want to get up into the top three spots, Nanjing (Youth Olympics) I finished fifth, that was an age group below and now I’m up there with all the Ukrainians, Hungarians, some phenomenal athletes, Weatherly said.”

“I’m not just there to get the experience, getting a medal is my big goal this year.”

2014 Youth Olympics representative Weatherly finished off day three with silver in the under 20 shot put with a throw of 17.26m behind Queensland’s Matthew Denny who threw a personal best of 19.69m.

The throwing theme continued with Frankston’s Jessee Wyatt (F33) throwing 19.59m in the discus under 20 para event to take home the gold medal while Casey Cardinia athlete Dayna Crees (T35) claimed gold in the women’s under 16 discus throw with a distance of 16.58m.

Late on Friday night Nunawading’s  Kyle Swan added a world youth qualifying standard in the 10,000m race walk with a time of 43:50.85.

Swan backed up after winning silver in the 5000m under 18 event on day two to go through the first 5,000m quicker then his 22:07.15 time on Thursday in the 10,000m race.

Aaron Leferink impressed in the under 15 100m final with a time of 13.44 seconds to take the national title ahead of New South Wales’s River Melia (13.78) and Western Australian Riley Andersen (13.87).

It was a Victorian one two in the women’s under 17 100m hurdles with Doncaster’s Nicole Reynolds taking line honours in 13.96 seconds ahead of Keilor St Bernards Kara Olsen (14.13) on the back straight at Sydney Olympic Park.

World youth heptathlon prospect Celeste Mucci will take plenty of confidence out of her under 18 100m hurdles win in 13.76 seconds against fellow Victorian Danielle Shaw (13.80) who will wait for confirmation of world youth selection after securing the required two qualifying times.

Ruyton and world youth qualifier Phillipa Hajdasz stepped up to the under 20 pole vault competition and collected bronze with a height of 3.85m behind Western Australia’s Nina Kennedy (4.50m) who vaulted a meet record and world championships qualifying height and Emma Philippe reached 4.10m to take silver.

Yarra Ranges Lateisha Willis continued her strong national junior championships with a win in 90m under 16 hurdles final with a time of 12.84 seconds.

Athletics Chilwell athlete Parker Lawrence added more gold to the Victorian medal tally with line honours in the under 16 400m with a time of 49.53.

Lawrence was joined by Glenhuntly’s Jesse Scholz on the podium with bronze in a time of 51.45 seconds.

2014 world junior representative Sam Reiser came home strong to claim the under 20 400m in 47.23. New Zealand pair Bailey Stewart (47.35) and Adam Ramsdale (47.62) looked to the race wrapped up  and, with 30m to the line Reiser found another gear and took the lead to claim the national title.

Athletics Essendon’s Maddison Caulfield controlled the under 18 800m final to claim gold with a time of 2:10.47.

It was an all Victorian podium in the under 17 men’s 800m with South Melbourne’s Felix Lonergan claiming gold in 1:55.76 ahead of Corio’s Christian Davis (1:56.11) and Old Melburnians Wezoor Lovegrove (1:56.67)

In the under 16 400m para event Jacob Mibus (T44) secured the gold medal with a time of 74.19 (85.09%).

Victoria claimed the under 18 women’s 4x100m relay in 46.58 ahead of Queensland (46.72) and New South Wales (47.56).

The under 18 men added gold in the 4x100m relay with a time of 41.84 with Queensland second in (42.09) and New South Wales third in a time of 42.29 seconds.

Diamond Valley walker Georgia Clarke was outstanding in the under 14 3000m race walk by winning in a time of 15:09.93 to add to Victoria’s strong day three results.

Victorian pair Oliver Courtney (41.62m) and Benjamin Voogd (40.50m) took top honours in the under 14 discus throw.

Box Hill’s walker Tayla-Paige Billington impressed with a clear victory in the 10,000m walk with a time of 50:11.05 clear of South Australian Danielle Walsh (51:14.70).

Please check out the Athletics Australia website for event updates: www.athletics.com.au

Check out live results here:http://www.athletics.com.au/Results/Live-Results