2014/15 AV Awards Night

The Victorian athletics community came together last Friday 19 June to celebrate the 2014/15 season and acknowledge those athletes that had performed at a high level across the XCR’14 and track & field seasons.

Athletics Victoria would like to thank all athletes, coaches, clubs and families who could attend awards night.

Track & Field Awards:

Most Outstanding U14 Track & Field Performance at 2015 Australian Junior Championships

Benjamin Voogd from Ringwood Athletic Club

The 2014 Maroondah Leader Junior Sports Star nominee was a standout at the 2015 Australian Junior Championships earlier this year in Sydney, producing a meet record and gold medal throw of 47.96 metres in the hammer.

Mietta Russell from Sandringham Athletic Club

One of the athletes to watch at the 2015 Australian Junior Championships, Russell claimed three gold medals in the 100 metres (12.54 seconds), 200 metres (26.36 seconds) and Triple Jump (10.94 metres), along with bronze in the long jump (5.06 metres).

Most Outstanding U16 Track & Field Performance at 2015 Australian Junior Championships

Timothy Dodd from Collingwood Harriers Athletics Club

It was double gold for Dodd at the 2015 Australian Junior Championships, taking line honours in the 400 metres in 51.84 seconds as well as securing the high jump title with a clearance on 1.81 metres.

Lateisha Willis from Yarra Ranges Athletics Club

A clean sweep across the Victorian Junior Championships, Willis took home gold in the 90 metres hurdles, 200 metres hurdles, and was a member of the Victorian 4×100 metres silver medal team along with featuring in the 100 metre final at this year’s Australian Junior Championships.

Most Outstanding U18 Track & Field Performance at 2015 Australian Junior Championships

Ned Weatherly from Athletics Chilwell

The 2014 Youth Olympics representative produced world youth qualifying standard throws and gold in the hammer with a meet record distance of 78.26 metres and shot put (19.47 metres). Weatherly stepped up to the under 20 shot put to place second with a distance of 17.26m and produced a throw of 68.86 metres in the hammer to collect bronze at the Australian Junior Championships.

Celeste Mucci from Williamstown Athletic Club

Taking on the gruelling challenge of the Heptathlon, Mucci claimed the under 18 title and world youth qualifying standard with a total of 5430 points along with gold and world youth time of 13.76 seconds in the 100 metres hurdles.

Most Outstanding U20 Track & Field Performance at 2015 Australian Junior Championships

Ryan Patterson from Knox Athletics Club
The 2014 Youth Olympics representative put aside the disappointment of missing out on a medal in the 1500m to claim gold in his pet event, the 800 metres in a time of 1:53.38 at the Australian Junior Championships.

Eleanor Patterson from South Coast Athletics Club

Patterson was back to her best at the Australian Junior Championships, matching her personal best of 1.96 metres to claim gold with a meet record and world championships qualifier before three strong attempts at 1.98 metres.

Most Outstanding Open Track & Field Performance at 2015 Australian Championships

Jeffrey Riseley from Knox Athletics Club

The two-time Olympian was clinical at the 2015 Australian Championships in Brisbane earlier this year to claim double gold in the highly competitive 800 metres and 1500 metres events.

Eleanor Patterson from South Coast Athletics Club

Patterson showed cased her winning ability to back up here Australian Junior form and claim gold in the open high jump with a height of 1.91 metres in Brisbane.

Most Outstanding Masters Athlete 2014/15

Lavinia Petrie from Ringwood Athletics Club

The IAAF recognised Petrie as the world best female master athlete in 2014, and it’s no surprise after claiming world records in the 3,000 metres – 13.07.79, 5,000 metres – 21.34.08, 10,000 metres -44.43.27 and half marathon – 1hr.37.38.

Most Outstanding Para Junior Athlete 2014/15

Isis Holt T35 from Old Xaverians Athletic Club

The Melbourne Girls student rose to attention in 2015 after producing three world records in the 100 metres, 200 metres and Long Jump T/F35 category. Holt will now start her preparation for this year’s IPC Athletics World Championships in October.

Most Outstanding Para Athlete 2014/15

Richard Colman T54 from Athletics Chilwell

The two-time Paralympic Games gold medalist finished fourth at the Glasgow 2014 Commonwealth Games in the 1500 metres T54 category in a time of 3:24.37 and is currently overseas preparing for the IPC Athletics World Championships later this year in Doha.

Most Outstanding International Junior Performance 2014/15

Eleanor Patterson from South Coast Athletics Club

The 2013 world youth gold medalist came to national attention in late 2013 after jumping 1.96 metres at the All Schools Championships in Townsville, her reputation grew even further after being crowed 2014 Commonwealth Games champion, with a height of 1.94 metres in front of packed Hampden Park in Glasgow.

Most Outstanding International Performance 2014/15

Alex Rowe from St Kevin’s Amateur Athletic Club

The biggest run by an Australian in 2014, Rowe equalled Ralph Doubell’s 46-year-old Australian 800m record after passing three runners in the final 300 metres and then dipping to stop the clock on 1:44.40 at the Diamond League meet in Monte Carlo last

Service to Coaching Award

Stephen Ellinghaus

Stephen is a significant contributor in Victorian athletics from school age through to our highest  performing junior athletes. In 2014 he guided Georgia Griffith to a 4th placing in the 800m at the World Junior Championships whilst also seeing more than twenty of his squad qualify for the Australian Junior Championships in events from the 400m to Cross Country. In his role as head coach at Ruyton Girls School, he maintained an unbeaten run in the overall team premiership at the State Cross Country Championships that extends more than a decade. Based at the Box Hill Athletic track, he has strong ties to both Box Hill & Ruyton Athletic Clubs and through his other school engagements provides employment to a plethora of young developing coaches.

XCR’14 Awards

Award Winner Club
XCR’14 Champion Male Winter Athlete Nicholas Wightman Geelong Region
XCR’14 Champion Female Winter Athlete Sinead Diver South Melbourne
XCR’14 Outstanding Female Athlete Courtney Powell Box Hill
XCR’14 Men 40+ Champion Craig Semple Glenhuntly
XCR’14 Women 40+ Champion Angela Williams Ballarat Region
XCR’14 Men 45+ Champion Luke Goodman APS United
XCR’14 Women 45+ Champion Julie Norney Box Hill
XCR’14 Men 50+ Champion Steven Quirk Victorian Masters
XCR’14 Women 50+ Champion Margaret Fitzgerald APS United
XCR’14 Men 55+ Champion Phillip Bowes South Melbourne
XCR’14 Women 55+ Champion Lavinia Petrie Ringwood
XCR’14 Men 60+ Champion Chris Wardlaw Glenhuntly
XCR’14 Men Under 14 Champion Matthew Hussey Western Athletics
XCR’14 Women Under 14 Champion Lily Peacock Yarra Ranges
XCR’14 Men Under 16 Champion Ryhan Thomas Williamstown
XCR’14 Women Under 16 Champion Heidi Demeo Geelong Region
XCR’14 Women Under 16 Champion Amelia Mazza-Downie Coburg Harriers
XCR’14 Men Under 18 Champion Troy McGill Mornington Peninsula
XCR’14 Women Under 18 Champion Charlotte Bassett Diamond Valley
XCR’14 Women Under 18 Champion Corrin Demeo Geelong Region
XCR’14 Women Under 20 Champion Molly Tilbrook Box Hill
XCR’14 Men Under 20 Champion Jack Rayner Western Athletics
2014 Female Marathon Champion Nikki Chapple Box Hill
XCR’14 Men Premier Division Champions Box Hill
XCR’14 Men Division 2 Champions Box Hill
XCR’14 Men Division 3 Champions Doncaster Athletic Club
XCR’14 Men Division 4 Champions Athletics Nunawading
XCR’14 Men Division 5 Champions Victorian Masters
XCR’14 Men Division 6 Champions Melbourne University
XCR’14 Men Division 7 Champions Diamond Valley
XCR’14 Men 40+ Champions Athletics Waverley
XCR’14 Men 50+ Champions Glenhuntly
XCR’14 Women Premier Champions Glenhuntly
XCR’14 Women Division 2 Champions Glenhuntly
XCR’14 Women Division 3 Champions South Melbourne
XCR’14 Women Division 4 Champions South Melbourne
XCR’14 Women Division 5 Champions South Melbourne
XCR’14 Women 40+ Champions Box Hill
XCR’14 Men Under 20 Champions Box Hill
XCR’14 Men Under 18 Champions Western Athletics
XCR’14 Men Under 16 Champions Western Athletics
XCR’14 Men Under 14 Champions Collingwood Harriers