web-news-item-world-cross

Tough grind at World Cross Country

“That was tough, such a grind. It was just tough.”

His performance aside, Brett Robinson (Vic) was struggling to find a good word about the IAAF World Cross-Country Championships in Guiyang (CHN).

His run, however, he did like that. And Robinson’s finish place, 28th – one higher than in Bydgoszcz (POL) two years ago – was the product of a hard, tough effort. He came through from back in the 40’s after the first of six laps and was inside the top 30 at half-way, but could not make significant further ground.

As Robinson acknowledged, this was a course that just kept hitting you. There was nowhere to get into a sustained rhythm.

The loop started and finished on the flat of a racecourse. But that was as flat as it got, the greater part of the 2-kilometre loop winding up and down a hill opposite the main grandstand. It made it great for television, great for spectators, but damned hard for the runners.

Each lap started and finished with a significant obstacle. A couple of hundred metres into the loop there was a ditch which was immediately followed by a steep climb over an earth mound. Near the finish of the lap, a similar double whammy lay in wait, this time two mounds separated by only 10-15 metres.

Robinson’s 28th place was the best obtained by an Australian on a day which was again dominated by Kenya, Ethiopia and other east African teams.

Senior Teams pack well but miss at pointy end

Two laps into the senior women’s 8km race two things were evident: the Australian team was packing well, but needed someone to push into the top 20 to get a good team result.

As it was, little more than a dozen places separated the five Australians most of the race, but with no-one high up in the race the team could finish no higher than 11th.

Trials winner Victoria Mitchell (NSW) again led the team home, this time in 40th place.

“It was a hard course,” Mitchell said, “but I think my steeplechase experience helped me through it.”

Mitchell’s only problem was a mid-race stitch which briefly saw her drop from leading Australian to last of the five. But she charged back up through the field in the final lap.

Behind her, Courtney Powell (Vic) finished 42nd, a commendable effort given she had tripped during a drill and cut her head a few days before the race.

Gemma Maini (Vic) had a fine international debut finishing in 50th place, the exact half-way point of the 100-strong field. Jess Trengove (SA) was the final scoring member in 55th place with Emily Brichacek (ACT) fading a little in the second half of the race after being prominent early to finish 61st.

It was a similar story in the men’s race, with Robinson and Dave McNeill (Vic) most prominent early, followed by Liam Adams (Vic) and then Mitch Brown (Vic) and James Nipperess (NSW) running close together in the mid-60s.

Adams came through the field impressively to finish just inside the top 50 at 49th place. Brown (64th) and Nipperess (69th) completed the scoring team with McNeill finishing 87th.

Pompeani leads Junior Women

Two days before the race, Leanne Pompeani (ACT) wasn’t even sure she would be running. A twinge in her hip after a training run on Monday still had not cleared up by the time she left Australia on Wednesday, but the forced rest of the day-long plane trip and some good work from the team physiotherapist ensured she got to the line.

Just fourth in the Australian trial, Pompeani was always to the fore on race day, finishing 47th and leading home teammates Sophie Eckel (SA, 58th), Karlie Swanson (NSW, 63rd), Amy McCormick (WA, 64th), Jessica Hull (NSW, 69th) and Brianna Thomas (Qld, 88th) in the field of 100.

“It was tough,” she said, a remark which would echo through the day. “I was back and just slowly worked my way through with each lap.

“It’s the toughest race I’ve ever run. I’ve never run one of this size. I was so nervous (about the injury), but it’s amazing what adrenalin can do.”

The junior men’s results remained problematic, but one thing that was clear was that Morgan McDonald (NSW) was the top finisher in 40th place. Now at university in the American state of Wisconsin, McDonald was running the junior race for the second time.

“I guess I just wasn’t really ready,” he said. “I was injured a little while back and just haven’t been back into full running long enough.”

The other junior men found it tough going.

web-news-item-xcr-15

XCR’15 Handbook now available

Have you registered for the 2015/16 season? It’s time to sign up before the first round of XCR’15 on Saturday 18 April at Jells Park.

First timers or season regulars; check out the Join Now section for all your membership information.

To make sure you know everything happening this winter season make sure you download the XCR’15 Handbook here. This is your go to on every date, closing deadline, rules and information about courses and competition.

Take advantage of the XCR’15 Series ticket to save time and money this winter.

web-news-item-ned-cali

Six Big V junior stars added to World Youth team

Colombia is calling for 22 talented young Australians, with Athletics Australia Selectors today confirming the team bound for the 2015 IAAF World Youth Championships.

On course for competition against the best under 18 aged athletes from across the world, the squad features 12 boys and ten girls selected on the basis of boasting at least two qualifying performances that rank them amongst the top-eight performers at recent instalments of the event.

Automatically selected after winning gold at the Australian Junior Athletics Championships are Jack Hale (Tas, 100m, 200m), Brandon Herrigan (Qld, 110mH, 200m), Josh Connolly (Qld, high jump), Darcy Roper (Qld, long jump) Ned Weatherly (Vic, hammer throw), Cameron McEntyre (NSW, javelin), Tyler Jones (NSW, 10,000m walk), Annabel McDermott (NSW, 3000m), Phillipa Hajdasz (Vic, pole vault), Samantha Peace (NSW, discus) and Clara Smith (Qld, 5,000m walk).

Set to join them after being selected at the discretion of selectors are Jordan Shelley (NSW, 100m), Louis Stenmark (NSW, 400m), Brenton Foster (Qld, high jump), Conor Warren (Qld, javelin), Kyle Swan (Vic, 10,000m walk), Amelia Mazza-Downie (Vic, 3000m), Danielle Shaw (Vic, 100mH), TayLeiha Clark (NSW, high jump), Clare Gibson (high jump), Andrea Thompson (ACT, long jump) and Jemima Montag (Vic, 5,000m walk).

“On behalf of my fellow Selectors, congratulations to all the athletes selected to compete for Australia at Cali 2015. For many of you this will be your first taste of international competition and we hope that you relish the opportunity,” Dion Russell, the Athletics Australia Chairman of Selectors, said.

“The largest possible team has been selected to compete based on the Selection Policy and, if athletes are able to match their qualifying performance at the championships, the team should deliver some fantastic results in the lead up to the IAAF World Junior Championships next year.”

The IAAF World Youth Championships are a biennial athletics event, which in 2015 will be held in Cali (COL). It is the first time the event has been held in South America.

Australia has competed at every instalment of the championships since they began in Bydgoszcz (POL) in 1999. At the 2013 IAAF World Youth Championships in Donetsk (UKR), the Australian team of 21 athletes won four medals (three gold, one bronze), with a further eight athletes placing amongst the top-eight in their event.

Departing Australia on 7 July, the team will spend four days in Miami (USA) before descending on the host city on 11 July. Competition spans five days from 15-19 July 2015.

For more information on the IAAF World Youth Championships, please follow this link to the event home page at iaaf.org.

BOYS (12):
100m: Jack Hale (Tas), Jordan Shelley (NSW)
200m: Jack Hale (Tas), Brandon Herrigan (Qld)
400m: Louis Stenmark (NSW)
110m hurdles: Brandon Herrigan (Qld)
High jump: Joshua Connolly (Qld), Brenton Foster (Qld)
Long jump: Darcy Roper (Qld)
Hammer throw: Ned Weatherly (Vic)
Javelin: Cameron McEntyre (NSW), Conor Warren (Qld)
10,000m walk: Tyler Jones (NSW), Kyle Swan (Vic)

GIRLS (10):
3000m: Annabel McDermott (NSW), Amelia Mazza-Downie (Vic)
100m hurdles: Danielle Shaw (Vic)
High jump: Tay-Leiha Clark (NSW), Clare Gibson (WA)
Pole vault: Phillipa Hajdasz (Vic)
Long jump: Andrea Thompson (ACT)
Discus throw: Samantha Peace (NSW)
5,000m walk: Clara Smith (Qld), Jemima Montag (Vic)

PLEASE NOTE: A further four athletes can be added to the team pending results at in the under 18 heptathlon and decathlon at the Australian Combined Events Championships this weekend.

web-news-item-riseley

#MWC15: Riseley world qualifier, Gulli steals 400m show

Two time Olympian Jeff Riseley took the fight to 800m world record holder David Rudisha (1:44.94) at the IAAF Melbourne World Challenge, recording a world championship qualifying time of 1:45.29 at Lakeside Stadium on Saturday night.

“I knew what he was going to do, I just stayed relaxed and hung in there and tried to give it a crack, I was sort of surprised with how close we were with 100m to go, but, he will go to a new level in three months time so it will a completely different race.”

“ I thought tonight was an opportunity to maybe get him from what I saw in Sydney, they didn’t go through 600m that fast and I knew how strong I am at the moment and, I had that in the back of my mind.”

It was national 800m record holder Alex Rowe who stuck with Rudisha through the early stages of the race, with Kenyan Sammy Tangui taking the lead group through the first lap in just over 51 seconds.

Riseley sat and made his move with 300m to go and was in the frame to match it with Rudisha with 100m to go before the Kenyan went to another level to claim line honours and show his class across 800m.

“It was nice having have Rowe (Alex) as a bit of cushion and, he stuck right on him and had a real crack, it allowed me to chill a bit and with 50m he saw me coming and had a bit left.”

“I was pretty hard on myself after last week (Sydney Track Classic), I was pretty disappointed, its probably the worse way you can ever lose a race, leading 600m out and getting done at the end was a bit disappointing but I knew I was in good shape and just had to put my head down and get around and, I knew I would run a good race.”

Australian record holder Rowe finished third in a time of 1:47.11 with fellow St. Kevin’s middle distance runner Timas Harik stopping the clock at 1:49.97.

Commonwealth Games representative Jess Gulli’s pet event might include jumping hurdles but the pocket rocket from Geelong stole the 400m show from lane eight with a personal best time of 53.22 in the windy conditions in Albert Park.

“I had no idea what to expect running from lane eight in a 400m, normally a hurdler I think everyone was as shocked as I was when I got to the finish line.”

It might have been foreign territory out in lane eight, but, Gulli wasn’t phased by the challenge and found another gear with 100m to go and, closed down New South Wales’s Anneliese Rubie (53.38) and Western Athletics and national champion Morgan Mitchell (53.52).

“I’m not use to lane eight, but, I like chasing people down and I’ve always been a bit of a heart runner and, gave myself the best opportunity with 300m and, just kicked and kept going and got a bit excited, you don’t fell the lactic when you’re chasing people, so it was good.”

“That’s the first time I have ever run the 400m at this event, I’m normally always hurdling, I think I ran one in Sydney last year and came third, it was defiantly my best performance over a 400m flat and a personal best on such a windy night, so  I’m happy with that.”

With relay spots up for grabs ahead of the IAAF World Relay meet later this year, tonights run has now opened options for Gulli ahead of the Australian national championships in Brisbane next week.

“I might run the nationals 400m flat, I’m still contemplating the 400m flat or hurdles, so I’ll chat with my coach and work that out, but this year was all development for me over the hurdles, I didn’t think it was realistic to get the qualifier but still a candidate for a relay.

Two-time Olympian and Sandringham athlete Tamsyn Lewis-Manou had her first hit out on the national tour since competing at the Victorian Open championships to cross the line 54.72.

Athletics Essendon and 2014 Glasgow Commonwealth Games representative Ellen Pettitt topped the women’s triple jump with a leap of 13.44m ahead of New Zealand’s Nneka Okpala who threw 13.25m on her final attempt with Natalia Kremenchutskaya rounding out the top three with a distance of 12.51m.

In the opening event at the IAAF Melbourne World Challenge Athletics Chilwell thrower Ned Weatherly was the best of the Victorian’s with a distance of 60.15m enough to secure third position behind Tasmanian Huw Peacock (61.81m) and Queensland winner Matt Denny with mark of 69.70m.

Weatherly confirmed automatic selection for the IAAF World Youth Championships at last weeks junior nationals in Sydney and will now turns his attention to open nationals in Brisbane next week and, preparation for the youth championships in Columbia this July.

VIS athlete Damien Birkenhead was the best of the Victorian’s in the men’s shot put with a distance of 20.23m.

The Geelong thrower will be focused on the world championship qualifying standard of 21.45m in coming weeks.

Melbourne University athlete Craig Appleby clocked 14:20.26 to take out the men’s 5000m ‘B’ race ahead of Brad Thermal (14:27.86) and fellow Melbourne University teammate Mark Kirwan (14:31.70).

Old Melburnians sprinter Chris Bailleau ran a time of 21.70 to win the men’s 200m ahead of Papua New Guinea’s Nelson Stone (21.87) and Michael Beltrame (22.19).

Box Hill sprinter Ella Squires claimed the women’s 100m Oceania open challenge with a time of 12.16 ahead of Cook Islands Patricia Taea (12.41) and Australian juniors national champion Christine Byrne (12.43)

Full results here: http://athsaus.imgstg.com/results/melbourne_15/

web-news-item-rudisha

A night with 800m Olympic champion David Rudisha

On Wednesday night Athletics Victoria and Athletics Australia were pleased to have David Rudisha talk to 150 coaches and athletes about his life, athletics, training, Olympic gold and his ambitions in the next two years.

As David Rudisha entered Melbourne University’s Ernie Copley Pavilion, applause showered the room. Everyone present was either an athlete or a coach, and obviously a huge admirer.

The six ft three, 70kg man gracefully seated himself for the interview. It was a beautiful moment.

Rudisha is the sixth of seven children, born in Kilgoris, Narok County. Unlike many Australians who are fortunate enough to train in their home town and have access to world class facilities, Rudisha’s home town didn’t have many opportunities for aspiring athletes. At just sixteen year of age he decided to move to Iten, Keiyo District where runners including Lucas Rotich and Daniel Salel trained, and opportunities were rich and hopeful.

Rudisha had an endearing sense of innocence. His parents were also athletes, and his father Daniel, who won silver in the 1968 Mexico Olympics in Kenya’s 4 x 400-meter team played a huge role in sparking the flame for his love of running.

“I still remember when I saw my father’s medal and I asked him, “how did you get this medal?” He said it was from the Olympics, and I liked it, I liked it and I told him I also wanted one time to get mine like this, so he just laughed at me, Rudisha said.”

Success doesn’t come easy, but losing never dampened Rudisha’s spirits.

“When I was growing up I used to like athletics a lot and my father always motivated me. Sometimes he’d go to town and come home with sweets and he’d make us run around the house for them. I used to come last because I was the younger one, but he’d give me the same number of sweets as the faster one. So I think that’s part of who I am today.”

Rudisha’s coach, an Irish missionary called Brother Colm O’Connell is currently in Kenya, so wasn’t able to attend the interview, but Rudisha’s agent James Templeton was welcomed and was able to discuss the importance of training well, and remaining grounded.

“When Brother Colm and I met David in 1987 we shared very similar views about development of young athletes. I would say to them, “listen, forget about the money. Money’s got nothing to do with it. You’ll earn money if you run well but we don’t chase it.”

Money isn’t everything, but the harder one works, the luckier one gets and remaining humble is an important part of athletics. Templeton continued.

“The focus is on racing, getting you prepared and giving you the opportunity. Just because you become a professional doesn’t mean everyone’s saying “you beauty let’s chase the dollar here and there.””

Preparation for up and coming races can be a delicate task, but it’s important for the athlete to think independently and not solely rely on his coach or agent.

“He’s been good, he’s got a very strong sense of what he needs and his preparation and competition and getting himself ready. Rudisha’s always been very focused when it comes to preparing himself,” Templeton said.

A wave of laughs washed over the room as Athletics Victoria interviewer Tim Crosbie turned to Rudisha and asked:

“Quite often you start your campaign here in Australia. Is that because of this guy [James Templeton] introducing you to this tribe called the Australian’s and you’re getting quite comfortable with this tribe?”

To which Rudisha replied, “Well I think that is one connection.”

Like anything, it’s not good to get stuck in ruts, and having something to look forward to is important which is why Rudisha is currently in Australia. Templeton notes that they don’t pretend Rudisha’s going to be ready to run  01:41:00 right now, but when he’s training in January he knows Australia’s coming up. It’s nice to have that short term focus.

“Training camps are nice for athletes. It’s a break. A change in routine. It’s always very good.”

The majority of Rudisha’s training is on the rough track in his home country and he’ll be back next Monday until sometime in May before the next race on Tuesday 26 May.

The focus this year is on the IAAF World Championships in Beijing, before defending gold at the 2016 Rio Olympic Games.

Rudisha says everything is like a build up and are using this year as a stepping stone.

“The kind of training we do this year we select next year and the kind of training we are starting now, we are building up. This holiday I might be doing some small training and a bit of exercises at the gym just to keep fit, so next year when I start the big year for the Olympic dream, I’ll be starting somewhere.”

James Templeton interrupted, “I don’t want to disagree with you sitting up there…”

Fans admirably laughed.

“But World Championships are big championships and that sort of talk could mean that Beijing doesn’t really matter for you but you’ll be giving it everything. The world championships mean everything but the Olympics mean absolutely everything.”

Everyone knows the Olympics are coming up. And of course that’s their number one focus.

By Alexandra Nelson – http://alexandranelson.co/2015/03/19/from-winning-sweets-to-winning-gold/

web-news-item-xcr-15-1

2015/16 Membership changes

With a new season beckoning and the start of another exciting XCR Series ahead; please see below the changes to membership prices for 2015/16.

The delay in communication was partly due to the confirmation of government grants Athletics Victoria had applied for.

The Athletics Victoria Board has approved an increase in membership fees of $7 for each category. All ticket entry prices for both XCR and Track & Field will remain unchanged.

Membership
2014/2015

2015/2016

Open

163

170

U18 / U20

143

150

U16 / U14

123

130

Rec Runner

x

60

Associate

65

x

Youth

68

75

Dual

48

55

Social

X

40

The reasons behind the increase relate to the following:

  • Access to Government funding and grants have diminished;
  • Insurance costs have increased by 2.5%;
  • Facility hire costs have increased for both XCR and T&F events. While AV is located at Lakeside Stadium we are a tenant and are still required to hire the track and equipment for each event from stadium management – State Sport Centres Trust ;
  • Continual investment in IT support such as online member and club portals; online entry system, AV website and AV rankings, and;
  • Improvement in the delivery and experience of all events managed by AV including event presentation, athlete experience and results.

One factor that has influenced the need to increase membership fees is the effect of “Moving Athletics Forward” which was a significant program through government grants that allowed AV to expand, introduce new products and staff and keep fees consistent during that period.

With the end of the grant in 2012/2013 the expectation for products and service delivery remains and with a challenging sponsorship market, some of the costs needed to be funded from an increase in membership fees.

President Ian Jones in his News from the Board confirmed that we are looking to end the financial year as predicted with a small deficit. With impending increases already identified across a number of business costs next season, the Board has been very conscious of ensuring that only part of those increases are passed onto members while alternative strategies and targets will be required to be fulfilled by the team at AV.

The new revenue strategies – some of which we have already launched include:

  • Recruitment of members from the Recreational Running space through the Victorian Running Network;
  • Identification of corporate sponsorship opportunities;
  • Value in kind programs where benefits are returned directly to Clubs such as the PowerShop offer in the AV Virtual Membership Bag ($75 payment to clubs for members moving to PowerShop);
  • Marketing and communication of our products and services into schools and other local communities;
  • Supporting our Clubs with the Club Connect programs which provide assistance to build club culture, market and grow membership, and;
  • New participation programs.

As has been the case, all memberships for the 2015/2016 season will be made online via the member/club portal. While providing this information today, I hope that there will be sufficient time now for Clubs to set their own club fees which will be incorporated into the online system.

Can you please provide any changes to your club fees to kirby@athsvic.org.au by Thursday 19 March 2015; AV will be opening the 2015/16 season to members on Friday 20 March.

A reminder to all Clubs that any paper forms, membership or event entries received by AV will be charged a $10 administration fee. If you have any questions or concerns please contact Kirby Ellis Club Development Manager or Emma Manks Membership Services Coordinator on 03 8646 4500.

If you have any questions about the changes don’t hesitate to contact Athletics Victoria on (03) 8646 4500 or email info@athsvic.org.au

web-news-item-shield-av

Athletics Victoria Advisory Group

As part of our ongoing commitment to providing products and services that meet the expectations of our members, the Board of Athletics Victoria has approved the establishment of an Athletics Advisory Group (AAG).

The AAG will meet three times a year to consider, review and recommend future programs across a number of areas including:-

–          Athlete, club, coach and officials pathway

–          All forms of competition products

–          Programs to assist athletes, coaches, officials and club administrators and

–          Effective forms of communications to our membership.

The AAG will consist of representatives from the following groups:-

–          Registered members from elite, sub-elite, club, overage and junior able bodied and para athletes,

–          Registered Coaches from Sprints, Jumps, Distance, Field and Walks

–          Club Administrators and

–          Members of Victorian Officials.

The AAG will be chaired by Marian O’Shaughnessy who has vacated her position as the long-time independent Chair of the Athletics Victoria Shield Committee. Initial appointments will be made by the Chair and the CEO of Athletics Victoria and each member of the AAG will be invited to participate for an initial term of two years.

At the end of the initial two year term, a further invitation will be made to the AV membership for expressions of interest so that at least one half of the group will change to ensure that the AAG continues to be representative of the total AV membership.

Athletics Victoria invite the membership to provide an expression of interest to be part of the inaugural AAG.  This is an independent consultative group that will help guide the future of the sport in Victoria.

If you’re currently not a member of any subcommittee of Athletics Victoria such as AV Shield, Zone Committee, Metro or Country Committees, Victorian Officials, Championship or XCR Committee and you would like to be considered please email your interest to glenn@athsvic.org.au.

Expressions of interest will be open until 5.00pm Tuesday March 31 with the first meeting of the AAG Scheduled for Wednesday 15th April at 6.00pm at Cathy Freeman Room, Athletics House 31 Aughtie Drive , Lakeside.

The purpose of the AAG is to be representative of the entire AV membership and has been formed to provide an opportunity for members to be actively involved in our sport.

On behalf of the Chair Marian O’Shaughnessy, I look forward to receiving many expressions of interest.

Glenn Turnor                                                     Marian O’Shaughnessy
CEO                                                                    Chair – Athletics Advisory Group

patto

#AJAC15 – Patterson secures second world qualifier

Commonwealth Games gold medalist Eleanor Patterson equalled her personal best and under 20 Australian record of 1.96m from 2013 Australian All Schools Championships to claim the under 20 Australian high jump title on the final day of Australia Junior Athletics Championships in Sydney.

“I didn’t expect it to happen, the weather turned out really well so I was happy with that jump, Patterson said.

South Coast athlete moved the bar 1.98m in an attempt to equal the Australian record held by Vanessa Browne-Ward and Alison Iverarity.

“I trained my hardest coming in, to hope for the best, I’ve done all the preparation and along with my coach, jump cause i love to do it.”

Patterson’s jump at 1.94m added her second world championship qualifying standard.

“I take each jump as it comes, keep my form and when i know i have done all the preparation with my coach and we trained really hard.”

Patterson entered the under 20 high jump competition at 1.88m and eased over the bar for a first up clearance.

It was a turn of form for the Victorian who will now head to the Australian Athletics Championships in Queensland at the end of the month full of confidence.

Athletics Chilwell thrower Ned Weatherly added another gold medal in the under 18 shot put with a personal best and world youth qualifying standard of 19.47m.

Weatherly gained automatic selection for the IAAF World Youth Championship in Columbia on day two in the hammer throw, but, with only one qualifying standard in the shot put will miss out on the throws double.

Fellow Victorian Christopher Browne joined Weatherly on the podium with a distance of 16.95m enough to secure the silver medal.

2014 youth Olympics representative Ryan Patterson lead from start to finish in the men’s 800m final to win in a time of 1:53.38, dealing with testing conditions on the final day of competition.

Patterson’s work at the front gave coverage for New South Wales’s Mason Cohen (1:53.44) and Tasmanian Hugh Nicklason (1:54.44) but the tall Knox runner was able to hold on to complete an open state and junior national double in the 800m.

Casey Cardina’s Dayna Crees (T35) claimed the women’s under 16 para shot put with a throw of 5.90m (90.49%) ahead of New South Wales pair Ashleigh O’Keefe (T01 – 8.44m – 82.50%) and Nicole Robertson (T38 – 7.14m – 82.50%).

Diamond Valley sprinter Maddison Coates topped the women’s under 20 200m final with a time of 24.69 to take home the national title.

And, 2014 world junior 800m finalist Georgia Griffith held of visiting New Zealander Holly Manning to take line honours in a time of 2:07.02 in the women’s under 20 800m.

Fellow Victorian Claudia Verstraten claimed the bronze medal with a time of 2:07.83.

On the back straight Christine Byrne impressed with a time of 12.16 enough to take the women’s under 17 100m final.

Victoria took the double in the men’s under 15 100m with Junior Mabia claiming gold with a time of 11.37 ahead of Aaron Leferink claiming silver in 11.52 seconds.

Big V star Adam Spencer added another 800m gold medal to the Victorian tally in front of his grandfather who had traveled from the UK to watch his grandson clock 2:02.54 to take the under 15 national title

Sandringham sprinter Mietta Russell made it 100m and 200m double in the under 14 category after a time of 26.36 clinched her the win on day five of competition.

Please check out the Athletics Australia website for event updates: www.athletics.com.au

Check out live results here:http://www.athletics.com.au/Results/Live-Results

del-la-motte

#STC15 – de la Motte on fire, Holt world best

Doncaster middle distance runner Abbey de la Motte was  a standout in the women’s 800m at the Sydney Track Classic on Saturday night with a massive personal best of 2:03.52 to finish second behind Queenslander Brittany McGowan who won in a time of 2:03.41.

de la Motte has recently relocated to Melbourne from Tasmania and, in her first season in Victoria has gone from strength to strength, including winning the Victorian title early this month with a time of 2:04.74 at Lakeside Stadium.

St Kevin’s Alex Rowe went through 400m in just over the 51 seconds to record a time of 1:47.38 behind world record holder David Rudisha who clocked 1:45.01.

Rowe worked hard to stick with Rudisha but couldn’t hold his form in the last 300m and will have another attempt at going under 1:44.40 in Melbourne next weekend at the IAAF World Challenge.

Old Xaverians Isis Holt has claimed the T35 world best with a time of 14.41 (+1.8) in the women’s 100m para event.

Holt went faster then Great Britain’s Maria Lyle’s 100m T35 time of 14.63 recorded in 2014 and will now be focused on the IPC Athletics World Championships in Doha later this year.

Old Melburnians Sam Baines produced a seasons best of 13.67 to finish second to local Nicholas Hough who clocked 13.55 as the pair close in on the world championship qualifying standard of 13.47.

Knox athlete Jeff Riseley (3:36.87) lead the majority of the 1500m before New South Wales athlete Ryan Gregson came over the top on the final bend to win in 3:36.51.

Riseley will feature in the 800m alongside Rowe next weekend at the IAAF Melbourne World Challenge.

In the first track event for the night Jake Lappin was the best of the Victorian’s finishing third in the  100m wheelchair with a time of 15.17 behind Queenslanders Sam Carter (14.41) and Matt Cameron (14.75).

In a hotly contested women’s 200m Sandringham’s Ashleigh Whittaker produced a seasons best 23.66 to finish fourth ahead of Diamond Valley’s Monica Brennan 23.73.

New South Wales’s Ella Nelson stole the show in the 200m with a personal best of 23.24 to claim line honours ahead of Australian 100m record holder Melissa Breen (23.39) and Olympic champion Sally Pearson (23.44).

Box Hill’s Joel Pocklington and Flavien Basson both vaulted 5.05m, New Zealand’s Nick Southgate claimed the win with a clearance of 5.35m.

It was a Sandringham sister act at the Sydney Track Classic with Jemima Russell taking out the under 17 400m in 55.70 and sister Mietta Russell followed by claiming line honours in the under 14 100m with a time of 12.54. Ruyton’s Sarah Billings added another state title by winning the under 18 400m in 54.39.

Mentone thrower Kim Mulhall’s final attempt of 52.12 was her best throw in the women’s discus and, Australian champion Dani Samuels clinched a world championship distance and season best of 66.21m.

Diamond Valley’s Iain Douglas was the best of the Victorian’s in the men’s 400m, finishing third in a time of 46.58 with Australian representatives and Queensland pair Craig Burns (46.53) and Alex Beck (46.58) replicating their Queensland Track Classic finishing positions.

Full results can be found here: http://athsaus.imgstg.com/results/sydney_15/

web-news-item-billy

#AJAC Day 4 Review – Arch and Kimpton-Moss gold

Sandringham’s Harrison Kimpton-Moss added to Victoria’s growing medal tally on day four at the Australian Junior Athletics Championships with gold in the men’s under 18 400m hurdles in a time of 54.02, Box Hill’s Matthew Harcourt also featuring on the podium with a time of 54.18 enough to claim bronze.

World youth bound Ned Weatherly stepped up to the under 20 hammer throw to finish third with a distance of 68.86m behind New South Wales thrower Costa Kousparis (69.08m) and gold medalist and new national record holder Matthew Denny who threw 75.80m to claim the national title.

It was clean sweep for Victoria in the men’s under 15 pole vault with Bendigo Harriers Cooper Saunders recording a height of 3.35m to claim the national title ahead of Doncaster’s Sebastian Reyneke (3.15m) and Ivanhoe Harriers Ryhs Rigoni (2.75m).

In the men’s under 14 shot put Oliver Courtney secured the national gold medal with a distance of 14.54m ahead of fellow Victorian Benjamin Voogd who won silver with throw of 14.44m.

Athletics Chilwell 400m hurdler Abbey Badrock won the women’s under 17 competition with a time of 64.44, well clear of Queensland’s Sophie Tiver (65.23) and Western Australian Danielle Spicer (65.46).

Athletics Essendon jumper Catherine Mendes leaped 5.56m to take gold in the women’s under 16 long jump ahead of Western Australian Caitlin Blackman (5.51m) and Australian Capital Territories Imogen Laing (5.42m).

And, there was more gold for Victoria in the long jump pits with Billie Arch claiming the national under 18 tittle with a jump of 5.89m. In a tight battle with New South Wales Tay-Leiha Clark (5.82m), both Arch and Clark had their best jumps on the second last attempt, with Arch edging out Clark by point zero seven to take the win.

Bendigo Harriers Liam Richardson added another gold medal to his junior national tally with victory in the men’s under 16 para 100 metre with a time of 16.68 (99.70%).

Old Xavierian sprinter Isis Holt continues to impress, winning the women’s under 16 para 100m title in  a time of 14.82 seconds (131.31%) ahead of fellow Victorian Dayna Crees who claimed silver with a run of 18.66 (104.29%).

Essendon’s Caitlin Hawks continued on from her state title win in the 400m metres hurdles to take the gold medal in the under 20 competition with a time of 59.86.

South Melbourne middle distance runner Gigi Maccagnini claimed line honours in the women’s under 14 800m with a time of 2:12.86 enough to take the national title ahead of Queensland’s Elle Rutherford (2:14.69) and fellow Victorian Georgia Laven taking bronze in a time of 2:16.44.

Diamond Valley sprinter Maddison Coates was slow out of the blocks before pushing hard in the final 40 metres to take silver in a time of 12.13 behind New South Wales’s Sam Geddes, who crossed the finish line in 11.94 to claim the under 20 100m national title.

Whyndam’s Christopher Mitrevski was the best of the Victorian’s in the highly anticipated under 20 100m final with a time of 10.77 seconds. Queensland’s Trae Williams stopped the clock at 10.47 to take home the gold medal.

Diamond Valley’s Thomas Wilson secured the silver medal in the under 18 long jump with a leap of 7.31m behind Queensland’s world youth bound jumper Darcy Roper who claimed the national title and automatic selection with a leap of 7.68m.

Sandringham’s Aaron Leferink (23.23) finished second in the under 15 men’s 200m behind Australian Capital Territory winner Lawrence Davis who won gold with a time of 23.18. Keillor St Bernards Junior Mabia rounded out the podium with bronze in a time of 23.26 seconds.

Knox 200m runner Jordan Munyard claimed second with a time of 22.23 behind the impressive Western Australian James Gallaugher who clocked 21.71 to take the national under 16 title.

Please check out the Athletics Australia website for event updates: www.athletics.com.au

Check out live results here:http://www.athletics.com.au/Results/Live-Results

web-news-item-ned

#AJAC Day 3 – Weatherly Cali bound

Athletics Chilwell thrower Ned Weatherly confirmed automatic selection for the world youth championships in Columbia with a meet record 78.26m and the national under 18 gold medal in the hammer throw on day three of the 2015 Australian Junior Athletics Championships.

Weatherly had a massive day clearing the world youth qualifying standard on five of his six throws to indicate he is heading in the right direction ahead of the world youth championships in July.

“I want to get up into the top three spots, Nanjing (Youth Olympics) I finished fifth, that was an age group below and now I’m up there with all the Ukrainians, Hungarians, some phenomenal athletes, Weatherly said.”

“I’m not just there to get the experience, getting a medal is my big goal this year.”

2014 Youth Olympics representative Weatherly finished off day three with silver in the under 20 shot put with a throw of 17.26m behind Queensland’s Matthew Denny who threw a personal best of 19.69m.

The throwing theme continued with Frankston’s Jessee Wyatt (F33) throwing 19.59m in the discus under 20 para event to take home the gold medal while Casey Cardinia athlete Dayna Crees (T35) claimed gold in the women’s under 16 discus throw with a distance of 16.58m.

Late on Friday night Nunawading’s  Kyle Swan added a world youth qualifying standard in the 10,000m race walk with a time of 43:50.85.

Swan backed up after winning silver in the 5000m under 18 event on day two to go through the first 5,000m quicker then his 22:07.15 time on Thursday in the 10,000m race.

Aaron Leferink impressed in the under 15 100m final with a time of 13.44 seconds to take the national title ahead of New South Wales’s River Melia (13.78) and Western Australian Riley Andersen (13.87).

It was a Victorian one two in the women’s under 17 100m hurdles with Doncaster’s Nicole Reynolds taking line honours in 13.96 seconds ahead of Keilor St Bernards Kara Olsen (14.13) on the back straight at Sydney Olympic Park.

World youth heptathlon prospect Celeste Mucci will take plenty of confidence out of her under 18 100m hurdles win in 13.76 seconds against fellow Victorian Danielle Shaw (13.80) who will wait for confirmation of world youth selection after securing the required two qualifying times.

Ruyton and world youth qualifier Phillipa Hajdasz stepped up to the under 20 pole vault competition and collected bronze with a height of 3.85m behind Western Australia’s Nina Kennedy (4.50m) who vaulted a meet record and world championships qualifying height and Emma Philippe reached 4.10m to take silver.

Yarra Ranges Lateisha Willis continued her strong national junior championships with a win in 90m under 16 hurdles final with a time of 12.84 seconds.

Athletics Chilwell athlete Parker Lawrence added more gold to the Victorian medal tally with line honours in the under 16 400m with a time of 49.53.

Lawrence was joined by Glenhuntly’s Jesse Scholz on the podium with bronze in a time of 51.45 seconds.

2014 world junior representative Sam Reiser came home strong to claim the under 20 400m in 47.23. New Zealand pair Bailey Stewart (47.35) and Adam Ramsdale (47.62) looked to the race wrapped up  and, with 30m to the line Reiser found another gear and took the lead to claim the national title.

Athletics Essendon’s Maddison Caulfield controlled the under 18 800m final to claim gold with a time of 2:10.47.

It was an all Victorian podium in the under 17 men’s 800m with South Melbourne’s Felix Lonergan claiming gold in 1:55.76 ahead of Corio’s Christian Davis (1:56.11) and Old Melburnians Wezoor Lovegrove (1:56.67)

In the under 16 400m para event Jacob Mibus (T44) secured the gold medal with a time of 74.19 (85.09%).

Victoria claimed the under 18 women’s 4x100m relay in 46.58 ahead of Queensland (46.72) and New South Wales (47.56).

The under 18 men added gold in the 4x100m relay with a time of 41.84 with Queensland second in (42.09) and New South Wales third in a time of 42.29 seconds.

Diamond Valley walker Georgia Clarke was outstanding in the under 14 3000m race walk by winning in a time of 15:09.93 to add to Victoria’s strong day three results.

Victorian pair Oliver Courtney (41.62m) and Benjamin Voogd (40.50m) took top honours in the under 14 discus throw.

Box Hill’s walker Tayla-Paige Billington impressed with a clear victory in the 10,000m walk with a time of 50:11.05 clear of South Australian Danielle Walsh (51:14.70).

Please check out the Athletics Australia website for event updates: www.athletics.com.au

Check out live results here:http://www.athletics.com.au/Results/Live-Results

web-news-item-shaw

#AJAC Day 2 Review – Shaw one step closer to world youths

Ringwood sprinter Danielle Shaw added a second qualifying time of 13.70 seconds in the heats of the 100m hurdles on day two of the Australian Junior Athletics Championships to go one step closer to securing a spot on the plane to Columbia for the world youth championships in July.

Shaw agonisingly missed the qualifying standard by point zero one of a second on two occasions in Melbourne and can guarantee automatic selection by winning tomorrows under 18 final.

Once again Shaw will go head-to-head with Williamstown’s Celeste Mucci who qualified second fastest in 13.98 seconds.

Maccabi athlete Jemima Montag claimed silver in the 5000m race walk in a time of 24:10.16 behind Queensland’s Clara Smith who gained automatic selection and the gold medal with a time of 23:08.42.

Yarra Ranges Lateisha Willis’s dominance in 2015 continued with victory in the women’s under 16 200m hurdles with a time of 27.78 seconds, well clear of Queensland pair Camryn Newton-Smith (29.05) and Tamara Hotten (29.36)

Box Hill’s Nana-Adoma Owusu-Afriyie was the first Australian across the line in the women’s under 17 200m to claim the national title in 24.51 seconds. Athletics Essendon’s Cameron Searle continued Victoria’s strong performances in the 200m taking honours in the under 17 men’s event with a time of 22.17 seconds.

Collingwood jumper Timothy Dodd claimed gold with a clearance of 1.81m to win the under 15 high jump ahead of New South Wales pair Angus Clark (1.79m) and Harrison Menin (1.75m).

Casey Cardina’s Rebecca Henderson won gold in the women 3000m race walk in a time of 14:20.37 minutes ahead of fellow Victorian Jemma Peart (14:48.40).

Victoria collected gold and silver in the women under 17 pole vault with Box Hill’s Olivia Carah claiming top honours with a vault of 3.45m ahead of Keilor St Bernards Kate Abfalter with a height of 3.35m.

Sandringham’s Mietta Russell jumped 10.94m to claim gold in the under 14 triple jump along with Frankston’s Isabella Phanivong taking silver with a leap of 10.81m.

Ringwood’s Bejamin Voogd was the standout in the under 14 hammer throw with a distance of 47.96m well clear of second placed Queenslander Lo Sakrzewski-Hetherinzg with a throw of 36.91m.

Bendigo Harriers Liam Richardson (T35) continues his strong season by winning the men’s 200m under 16 para event in a time of 34.42 (99.01%).

Box Hill thrower Kathryn Brooks added the final gold medal on day two in the under 20 javelin with a throw of 47.44m ahead of compatriot Alycia Maher (43.67m) securing silver while Queensland’s Anne Pretzsch-Kalsgaard rounded out the podium with a throw of 43.24m.

Recently classified (T35) athlete Isis Holt once again came close to the world record with a time of 30.86 seconds.

The current world record in the T35 category stands at 30.53 seconds by Great Britain’s Maria Lyle from the Dubai IPC Grand Prix meet in February this year.

Wyndham Chris Mitrevski’s was the best of the Victorian’s in the men’s under 20 long jump to claim silver with a distance of 7.45m ahead of Sandringham Henry Smith jump of 7.40m.

Glenhuntly’s Tom McLean (T46) was another to impress across 200m with a time of 23.54 seconds and first across the line to secure the bronze medal overall.

Please check out the Athletics Australia website for event updates: http://athletics.com.au/Compete/Events/ajac

Check out live results here: www.athletics.com.au/Results/Live-Results