Victorian all-time Commonwealth Games team

Think Ron ClarkeHerb ElliottCathy FreemanRaelene Boyle and Benita Willis; imagine them at their peak, all in the one team. Frightening.

From the stars of yester year to today’s headline acts, in recognition of one of Victoria’s biggest contingent heading overseas to represent Australia, Athletics Victoria has created an all-time Commonwealth Games team based on the athletics events offered in Glasgow this month.

To help make the big decisions Athletics Victoria turned to three of the sports heavy weights when it comes to stats, history and athlete credentials – Paul Jenes, Athletics Australia and Victoria Statistician, Ronda Jenkins, Athletics Victoria Records and Rankings Manager and former Fairfax sports journalist and current Australian Commonwealth Games Association Media Manager Len Johnson.

The process was chaired by Athletics Victoria’s Communications Coordinator Chris Kenner, with the assistance from Tim Crosbie and Nick Wall.

Consideration for each position was based around club association, performances at major international competition and Australian all-time records.

As per the current selection policy three athletes were selected for each event and no currently banned athletes are available for selection.

When it comes to the numbers game, Glenhuntly Athletics Club is the highest represented club with 14 athletes, while Box Hill Athletics Club and Ringwood Athletics Club both have 10 each.

One of Victoria’s newest clubs, South Coast Athletics Club’s first international representative at senior level, 18-year-old Eleanor Patterson who will be a strong medal chance at this year’s Glasgow Commonwealth Games is the youngest female member of the Victorian all-time Commonwealth Games team.

VICTORIAN ALL-TIME COMMONWEALTH GAMES TEAM (PDF)

MEN

Event Athletes
100m Hec Hogan, Gary Holdsworth, Gary Eddy
200m Peter Norman, Greg Lewis, Steve Brimacombe
400m Rick Mitchell, Rob Stone, Sean Wroe
800m Ralph Doubell, Peter Bourke, Noel Clough
1500m Herb Elliott, John Landy, Graham Crouch
5000m Ron Clarke, Craig Mottram, Alex Hillhouse
10000m Ron Clarke, Bill Scott, Steve Moneghetti
Marathon Rob de Castella, Steve Moneghetti, Derek Clayton
110mH Kyle Vander-Kuyp, Peter Gardner, Ray Weinberg
400mH Rohan Robinson, Bruce Field, Ken Roche
3000mST Shaun Creighton, Peter Larkins, Trevor Vincent
High Jump Tim Forsyth, Lawrie Peckham, Tony Sneazwell
Pole Vault Steve Hooker, Don Baird, Ray Boyd
Long Jump Gary Honey, David Culbert, Allen Crawley
Triple Jump Ian Campbell, Mick McGrath, Alwyn Jones
Shot Put Scott Martin, Dale Stevenson, John Minns
Discus Benn Harradine, Scott Martin, Werner Reiterer
Hammer Phil Spivey, Hans Lotz, Dick Leffler
Javelin Andrew Martin, Adrian Hatcher, Manfred Rohkamper
Decathlon Scott Ferrier, Peter Winter, Paul Scott

WOMEN

Event Athletes
100m Raelene Boyle, Winsome Cripps, Lauren Hewitt
200m Raelene Boyle, Cathy Freeman, Lauren Hewitt
400m Cathy Freeman, Judy Pollock (Amoore), Raelene Boyle
800m Charlene (Neighbour) Rendina, Judy (Amoore) Pollock, Tamsyn Lewis-Manou
1500m Sarah Jamieson, Margaret (Leaney) Crowley, Jenny Orr
5000m Benita Willis, Sarah Jamieson, Kate (Anderson) Richardson
10000m Susie Power, Carolyn Schuwalow, Benita Willis
Marathon Benita Willis, Lisa Weightman, Lisa Dick
100mH Pam (Kilborn) Ryan. Jane Flemming, Gaye (Murphy) Dell
400mH Debbie Flintoff-King, Jana Pittman, Sonia Brito
3000mST Victoria Mitchell, Leah Rogers, Stella Radford
High Jump Eleanor Patterson, Lisa Bruty, Jenny Talbot
Pole Vault Emma George, Bridgid Isworth, Rosanna Ditton
Long Jump Robyn (Strong) Lorraway, Jane Flemming, Pam (Kilborn) Ryan
Triple Jump Ellen Pettitt, Jeanette Bowles, Mari Viduka
Shot Put Gael (Mulhall) Martin, Astra Vitols, Bev Francis
Discus Gael (Mulhall) Martin, Astra Vitols, Jean Roberts
Hammer Gabrielle Neighbour, Denise Passmore, Natalie Debeljuh
Javelin Kathryn Mitchell, Cecila McIntosh, Petra Rivers
Heptathlon Jane Flemming, Sherryl Morrow, Peta Kennedy

Note: Walks has not been included in 2014 Glasgow Commonwealth Games program but please see below our selected athletes.

MEN
Event Athlete
20KW Nathan Deakes, Jared Tallent, Noel Freeman
50KW Nathan Deakes, Jared Tallent, Simon Baker
WOMEN
Event Athlete
20KW Regan Lamble, Jess Rothwell, Kelly Ruddick