Duncan, Pocklington, Riseley and Hubbard named for Continental Cup

Victorian quartet Melissa Duncan (Knox), Joel Pocklington (Box Hill), Jeff Riseley (Knox) and Kendra Hubbard (Ringwood) have been named to represent the Asia-Pacific team at the IAAF Continental Cup in Marrakesh, Morocco on Saturday 13 and Sunday 14 September, 2014.

The team also includes recent IAAF World Champions Valerie Adams (NZL) and Sally Pearson (QLD) who will travel to Marrakesh as defending Continental Cup champions.

As a teenager Valerie Adams arrived at the 2002 World Cup in Madrid with a shot put best of 17.73m.

“My first World Cup was in 2002 and I have very fond memories of it,” recalled Adams who placed sixth with 18.40m.  “I threw a massive PB and it was the first time competing against the big girls. I thoroughly enjoyed it and the team was amazing.”

She went on to win in 2006 and 2010 titles and has been selected for the 2014 event. “I am looking forward to my fourth World Cup and representing Oceania and Asia/Pacific with pride.”

Only a few athletes have won three World/Continental Cup titles and Adams will start favourite in Marrakesh to join this select group that includes one of the greats, US 400m hurdler Edwin Moses.

Rising teenager, Sydney’s Jessica Thornton has been selected in Australia’s 4x400m relay team. Thornton, just 16, who ran a significant personal best of 52.78 last night at the Youth Olympics Games in China, becomes the youngest Oceania athlete to compete at the World/Continental Cup, since Debbie Wells in 1977 – 37 years ago.

“The Oceania Area is once again delighted to join forces with the Asian Area for the 2014 Continental Cup.  The selection of this year’s team has been far smoother than in 2010 when we were in our first combined Asia/Pacific team. This year we are hoping to take it up to the other Teams and be highly competitive, with a number of World, Olympic and Commonwealth Champions making up our final team selection, Yvonne Mullins, Oceania Executive Director said.

At the last Continental Cup, held in Split, Croatia in 2010, the Asia-Pacific team were locked in a battle with Africa for third place. The very last event, the men’s 4x400m relay would decide third place, with Africa edging Asia-Pacific.

Facts about the IAAF Continental Cup

DATES: Sat/Sun 13/14 September

VENUE:  Marrakesh, Morocco

TEAMS:  Four teams with two competitors from each. Teams: Africa, Americas, Europe, Asia-Pacific

FORMAT:  Two day meet with most events included

PRIZEMONEY:

Individual Events: 1st US$30k, 2nd $15k, 3rd $10k, 4th $7k, 5th $5k, 6th $3k, 7th $2k, 8th $1k

Relays: 1st US$30k, 2nd $20k, 3rd $10k, 4th $8k.

SCORING:  Individual events 1st – 8pts down to 8th – 1pts

Relays 1st – 15pts, 2nd – 11pts, 3rd – 7 pts, 4th – 3 pts

MEET HISTORY: First 10 editions titled World Cup from 1977 to 2006. 11th edition (2010) and 12th edition (2014) titled Continental Cup.

INAUGURAL MEET: The 1977 World Cup was the first IAAF global track and field competition to be held.  It has now been followed by World Championships, World Indoors, World Juniors and Youth Championships.

1985 WORLD CUP: The only occasion it was held in Asia-Pacific was in 1985 when Australian capital city Canberra hosted the meet.

Teams:

WOMEN

EVENT   FAMILY NAME FIRST NAME COUNTRY
100m 1 BREEN MELISSA AUS
2 SAFRONOVA OLGA KAZ
200m 1 SAFRONOVA OLGA KAZ
2 BREEN MELISSA AUS
400m 1 RUBIE ANNELIESE AUS
2 JONES LOUISE NZL
800m 1 LUKA TINTU IND
2 SMIT ANGELA NZL
1500m 1 BELETE MIMI BRN
2 DUNCAN MELISSA AUS
3000m 1 BELETE MIMI BRN
2 DUNCAN MELISSA AUS
5000m 1 DABA TEJITU BRN
2 WELLINGS ELOISE AUS
3000m SC 1 JEBET RUTH BRN
2 LACAZE GENEVIEVE AUS
100m H 1 PEARSON SALLY AUS
2 KIMURA AYAKO JPN
400m H 1 ADEKOYA KEMI BRN
2 WELLS LAUREN AUS
HJ 1 RADZIVIL SVETLANA UZB
2 COWLEY SARAH NZL
PV 1 BOYD ALANA AUS
2 LI LING CHN
LJ 1 GAYEN MARGARET AUS
2 LU MINJIA CHN
TJ 1 LI YANMEI CHN
2 LEVERTON LINDA AUS
SP 1 ADAMS VALERIE NZL
2 GONG LIJIAO CHN
DT 1 SAMUELS DANI AUS
2 YANG YANBO CHN
HT 1 WANG ZHENG CHN
2 To Be Confirmed
JT 1 MICKLE KIMBERLEY AUS
2 ZHANG LI CHN
4x100m 1 TAKAMORI MAHO JPN
2 MIYAZAWA YUKI JPN
3 TSUCHIHASHI TOMOKA JPN
4 NAKAMURA MIZUKI JPN
5 JIMBO YUKI JPN
4x400m 1 RUBIE ANNELIESE AUS
2 PEKIN LYNDSAY AUS
3 WELLS LAUREN AUS
4 THORNTON JESSICA AUS
5 HUBBARD KENDRA AUS

MEN

EVENT   FAMILY NAME FIRST NAME COUNTRY
100m 1 OGUNODE FEMI QAT
2 ZHANG PEIMENG CHN
200m 1 OGUNODE FEMI QAT
2 NAOKI MASAFUMI JPN
400m 1 MASRAHI YOUSEF AHMED KSA
2 KANEMARU YUZO JPN
800m 1 BALA ABDULRAHMAN MUSAEB QAT
2 RISELEY JEFFREY AUS
1500m 1 WILLIS NICK NZL
2 KIPLAGAT BENSON SEUREI BRN
3000m 1 WILLIS NICK NZL
2 AYALEW AWEKE BRN
5000m 1 ROP ALBERT BRN
2 ROBERTSON ZANE NZL
3000m SC 1 KOECH JOHN BRN
2 KAMAL ALI ABUBAKER QAT
110m H 1 XIE WENJUN CHN
2 AL-MANDEEL ABDULAZIZ KUW
400m H 1 COCHRANE MICHAEL NZL
2 KISHIMOTO TAKAYUKI JPN
HJ 1 BARSHIM MUTAZ ESSA QAT
2 ZHANG GUOWEI CHN
PV 1 XUE CHANGRUI CHN
2  POCKLINGTON JOEL AUS
LJ 1 LI JINZHE CHN
2 FRAYNE HENRY AUS
TJ 1 CAO SHUO CHN
2 MAHESWARY RENJITH IND
SP 1 WALSH TOM NZL
2 AL-HEBSHI SULTAN ABDULMAJEED KSA
DT 1 HARRADINE BENN AUS
2 AL-DAWOODI SULTAN MUBARAK KSA
HT 1 NAZAROV DILSHOD TJK
2 AL-ZANKAWI MOHAMMED ALI KUW
JT 1 ZAYTSEV IVAN UZB
2 ROBINSON JOSHUA AUS
4x100m 1 NAOKI MASAFUMI JPN
2 ONABUTA YU JPN
3 TANIGUCHI KOTARO JPN
4 MORI MASAHARU JPN
5 OSETO KAZUMA JPN
4x400m 1 KANEMARU YUZO JPN
2 KOBAYASHI NAOKI JPN
3 YUI KAISEI JPN
4 KITAGAWA TAKAMASA JPN
5 WALSH JULIAN JRUMMI JPN