#AAC14 Day One: Buckman and Riseley ease through to finals

2012 London Olympians Zoe Buckman (1500m) and Jeff Riseley (800m) both qualified for their respective finals on day one of the Australian Athletics Championships at Albert Park.

Buckman sat in a lead group of three for the back half of heat two and looked confortable recording the fastest heat time of 4:20.47.

Commonwealth Games hopefuls Kaila McKnight (4:21.91) and Melissa Duncan (4:23.49) also progressed through to the final.

Rounding out the Victorian contingent in the women’s 1500m final will be Coreena Cleland who recorded a time of 4:26.76 in heat two.

Riseley in similar fashion to Buckman recorded the fastest heat time of 1:49.43 in the 800m, moving from the inside to work with fellow Victorian Timas Harik (1:49.95) at the front to see the pair ease through to the final.

2013 Moscow worlds representative Alex Rowe also made easy work of the heats to progress with the second fastest time of 1:49.64.

Gabrielle Neighbour is on track for Commonwealth Games selection after finishing second overall in the women’s hammer throw qualification round with a distance of 57.88m.

Neighbour’s closest rival Queensland’s Lara Nielsen took out the heats with a throw of 58.22m.

Athletics Nunawading multi athlete David Brock leads the men’s decathlon after five events on 3936 points ahead of New South Wales pair Andrew Neville in second on 3785 and Kyle Cranston in third on 3729.

St Kevin’s Stephen Cain is the next best placed Victorian on 3682 and will head into day two with the 110m hurdles, discus, pole vault, javelin and 1500m remaining.

Ashleigh Hamilton is the best placed Victorian in the women’s heptathlon in second place on 3277 behind New South Wales Sophie Stanwell on 3352 after four events.

Brydee Moore (F33) claimed the first gold medal for the Big V on day one of competition in the women’s secured discus throw with a distance of 10.44m.

Dennis Ramsay (F57) claimed bronze in the men’s secured discus throw with an effort of 24.27m.

Frankston’s youngster Jessee Wyatt (F34) finished fourth with his fourth attempt of 18.98m.

Victorian trio Ellen Pettitt (12.80m), Emma Knight (12.78) and Tierra Exum (11.85) all secured spots in the women’s triple jump final and will have the task of matching it with Queensland’s Linda Leverton who produced 13.16m to progress to the final as a firm favourite.

Nicholas Hum (T20) impressed in the men’s long jump ambulant winning the national title with a distance of 6.88m ahead of South Australian Brayden Davidson’s (T36) jump of 4.91m.

Diamond Valley’s Jaryd Clifford (T12) continued his strong season claiming bronze in the men’s 800m (2:09.81) behind Tasmania’s Deon Kenzie (T38) 2:07.90 and Western Australian Paul Gilbert (T20) 2:05.58.

Four Victorians made it through to the heats stage of the men’s 400m, Iain Douglas (47.58), Christopher Baillieu (47.96), Sean Wroe (48.05) and Deluca Lawson-Matthew (48.18).

Victorian Alwyn Jones progressed as the number one ranked athlete in the men's triple jump with a distance of 15.72m. Fellow Victorians Callan Rauchfuss (14.99) and Frank Brisevac (14.86) will also join Jones in the final.

92nd Australian Athletics Championships:

Click here for Athletics Australia Day One wrap
Click here for live stream video replay
Click here for Results