Big V take home 177 medals and close to 300 PB’s at 2014 Australian Junior Athletics Championships

The Big V took home 177 medals overall including 67 gold at the the 2014 Australian Junior Athletics Championships in Sydney from Wednesday 12 to Sunday 16 March.

To add to the strong medal tally Victorian athletes produced 13 world junior standards and broke five meet records across the five day competition.

Williamstown athlete Celeste Mucci proved her versatility in the women’s under 16 age group winning gold in both the long jump and 90m hurdles, silver in the high jump and bronze in the 100m.

Fellow Williamstown athlete Daniela Roman claimed automatic selection for this year’s world junior championship after her gold medal run in the 100m hurdles in a time of 13.66 as well as a world junior standard in the 200m.

Diamond Valley star Jaryd Clifford (T/F12) came away with three gold medals in the ambulant 1500m, 800m and 400m events.

Maccabi race walker Jemima Montag might be to young to qualify for this years world junior championships but she produced a world junior standard in the 10000m race walk in 48:25.18 and a meet record of 22:43.54 in the under 17 5000m race walk.

Chilwell thrower Ned Wheatherly also bagged three gold medals and a bronze to dominate the men’s under 17 and 18 events with victory in the shot put, hammer throw and discus.

Sandringham’s talented sprinter Sophia Fighera claimed both the 100m (12.18) and 200m (24.83) gold medals in the under 17 category.

Knox Athletics Zac Patterson had already claimed a world junior standard at the Briggs Athletics Classic earlier this year and taking line honours in the men’s 1500m final, one of the races of the competition, clinched him a spot on the plane to the US.

Younger sibling Ryan Patterson also delivered across the weekend with two gold medals in the under 18 800m and 1500m.

Nunawading sprinter Hana Basic produced when it mattered to win the women’s under 20 100m in 11.64.

Basic was still chasing a world junior standard and delivered a meet record that will ensure she is an automatic selection for the world junior championships.

The Big V also impressed in the relays taking five golds and two silvers.

It has been a massive five days of competition with close to 300 personal bests being recorded.

A huge thanks to all the athletes, families, team management and volunteers who make these trips possible, it was an outstanding performance from the Big V in Sydney.


Day Five highlights:

Coburg Harriers Luke Mathews showed maturity to clinch a spot on the plane to US later this year for the IAAF World Junior Championships after clocking a time of 1:49.24 in the 800m on the final day of competition at the Australian Junior Athletics Championships.

South Coast high jump star Eleanor Patterson won the women’s under 20 final in a meet record of 1.89m.

Entering the competition with the bar at 1.82m and the world junior standard, Patterson was on her own as she had three attempts at 1.92.

Emily Lawson added a second world junior qualifying time after an impressive win the women’s under 20 200m final with a time of 24.05.

Fellow Victorian Daniela Roman rounded out the podium with a time of 24.36.

Diamond Valley athlete Jaryd Clifford added another national title to the list in the men’s 800m ambulant under 16 final with a time of 2:11.48.

It was gold and silver for Victoria in the men’s under 18 1500m final with Ryan Patterson (3:53.62) showing strength over Isaac Hockey in the final 80m to take the win

The Big V showed its class in the relay at the end of day five to take out both the men and women’s under 18 4x400m relays along with adding silver in the under 20 4x400m category.
 

Name

Medal

Event

Result

Ace Buck

Silver

Men 1500 m Under 14

4:27.99

Alexia Loizou, Ellie Sanford, Lucy Fyffe, Sarah Billings

Gold

Women 4×400 m Relay Under 18

3:45.51

Amber Ross

Silver

Women Discus Throw Under 14

34.12m

Angus See

Silver

Men 200 m Under 14

24.75

Annaliese Bush

Bronze

Women Triple Jump Under 16

11.60m

Bethany Illingworth

Silver

Women Pole Vault Under 14

2.50m

Billie Arch, Olivia Russo, Emily Fyffe, Emily Lawson

Silver

Women 4×400 m Relay Under 20

3:46.07

Bradley Butler

Gold

Men Javelin Under 15

47.40m

Celeste Mucci

Bronze

Women 100 m Under 16

12.40

Cillian Jansen

Silver

Men 1500 m Under 17

3:58.67

Corrin Demeo

Silver

Women 1500 m Under 17

4:27.31

Daniela Roman

Bronze

Women 200 m Under 20

24.36

Eleanor Patterson

Gold

Women High Jump Under 20

1.89m

Emerson Shiel Bronze Men 200 mH Under 16 25.87

Emily Lawson

Gold

Women 200 m Under 20

24.05

Erin Garbler T/F36

Silver

Women 800m Ambulant Para U16

3:40.77

Felix Lonergan

Silver

Men 800 m Under 16

1:57.44

Flynn McMahon-Normand

Bronze

Men Javelin Under 16

48.78m

Georgia Griffith

Bronze

Women 800 m Under 20

2:05.77

Grace Dicker

Bronze

Women Pole Vault Under 14

2.40m

Grace Goldsworthy

Silver

Women 200 m Under 14

26.02

Heidi Demeo

Gold

Women 800 m Under 15

2:11.49

Isaac Hockey

Silver

Men 1500 m Under 18

3:54.73

James Hogg

Bronze

Men 100 m Under 16

11.22

Jaryd Clifford T/F12

Gold

Men 800m  Ambulant Para U16

2:11.48

Jayden Barmby, Conrad Coumaros, Alexander Di Medio, Sam Reiser

Silver

Men 4×400 m Relay Under 20

3:13.37

Lachlan Burns

Gold

Men Pole Vault Under 17

3.55m

Luke Mathews

Gold

Men 800 m Under 20

1:49.24

Maddie Coates

Silver

Women 100 m Under 18

11.75

Maddison Caulfield

Gold

Women 800 m Under 16

2:12.54

Max Pegoli

Bronze

Men 100 m Under 14

12.22

Maxine Paholek

Gold

Women 2000 m Steeplechase Under 16

7:07.45

Michael Hansford, Liam Procaccino, Jarrod Robinson, Michael Mullett

Gold

Men 4×400 m Relay Under 18

3:14.99

Nana – Adoma Owusu-Afriyie, Chloe Grenade, Sienna Fighera, Tess Kirsopp-Cole

Gold

Women 4×200 m Relay Under 16

1:41.22

Rebekah Corney

Bronze

Women Triple Jump Under 18

11.85m

Ryan Patterson

Gold

Men 1500 m Under 18

3:53.98

Ryhan Thomas

Bronze

Men 2000 m Steeplechase Under 16

6:22.07

Sienna Fighera

Bronze

Women 100 m Under 15

12.43

Sophia Fighera

Gold

Women 100 m Under 17

12.18

Timothy Dodd

Silver

Men High Jump Under 14

1.63m

Wezoor Lovegrove

Gold

Men 800 m Under 16

1:56.87

Zoe Brito-Babapulle

Bronze

Women 800 m Under 15

2:12.89

For the Big V's full medal count click here.